Керамична фабрика “Микрево”
Керамичен завод Мирково е собственост на Фирмата “Пролайф Технолоджи” ЕООД, която е регистрирана през V.1993 г. и закупува неработещата керамична фабрика в с. Мирково. След 4 месечен период на ремонтни и възстановителни работи, през септември 1993 г. производството на тухли е възстановено. Този завод е първия частен след промените през 1989 г. Фабриката работи с персонал от около 60 души непрекъснато по десет месеца годишно. През периода 2001-2002 г във фабриката е проведена мащабна реконструкция на глиноподготовката на стойност над 350 000 лева със собствени средства, което рязко подобрява качеството. Бурното развитие на строителството от преди кризата и недостатъчният капацитет на българските заводи доведе до внос на повече тухли от произвежданите в България. Отчитайки горепосоченото, фирмата в своята дейност е осъществявала проучване на нови находища на глини и усъвършенстване на технологичните процеси в действащата фабрика и увеличаване на капацитета. Логично развитие на тези процеси е и проектът за изграждане на нова технологична линия от съвременен тип. От 2010 г. собственика е председател на Съюза на керамиците. Производствената база е с площ над 80 000 квм на която е разположен действащ завод за керамични изделия и е в процес на пуск е нова технологична линия, от най-съвременен тип. За нейното проектиране сме събрали екип от най-добрите специалисти в Европа, България и Турция. Завода работи по уникална технология, плод на дългогодишния ни опит и усилията на тези хора.
В новата линия на Керамичен завод Мирково имаме възможност да произвеждаме много видове изделия, различни по форма и характеристики. Това ни прави гъвкави и конкурентно способни да отговорим на нуждите на пазара.
ТУХЛА 37 I N+F
Размери (Д х Ш х В) : 250х370х235 mm Плътност в сухо състояние : 750 кг/m3 Тегло усреднено : 14 кг Кухинност : 62 % Якост на натиск : 3,8 N/mm2 Топлопреминаване за керамичен блок с кухини незапълнени с изолационен материал : 0,35 W/m.K Нетрадиционен формат за България, добиващ все по-голяма популярност в Европа. Този формат е представен в България за първи път от нас. До момента няма други заводи, които да го произвеждат в нашата държава. Продукт с неоспорими качества и предимства пред всички други керамични блокове. Използва се за изграждане на зидове с вертикални кухини. Голямо форматен керамичен блок, в който може да се вгради изолация. По този начин …
ТУХЛА 25 N+F (нут и федер)
Размери (Д х Ш х В) : 375х250х238 mm Плътност в сухо състояние : 800 кг/m3 Тегло усреднено : 18 кг Кухинност : 43 % Якост на натиск : 10 N/mm2 Топлопреминаване на неизмазан зид : 0,35 W/m.K Нетрадиционен формат за България, но широко разпространен в Европа. Поради особеностите на строителството в България не се е наложил масово въпреки неоспоримите му предимства пред традиционните формати. Използва се за изграждане на зидове с вертикални кухини за стени с дебелина 25 см. Прочети още →
ТУХЛА 6 NF
Размери (Д х Ш х В) : 240х245х195 mm Плътност в сухо състояние : 850 кг/m3 Тегло усреднено : 9 кг Кухинност : 52 % Якост на натиск : 4,2 N/mm2 Топлопреминаване на неизмазан зид : 0,35 W/m.K Нетрадиционен формат за България. Може да се използва както за хоризонтална така и за вертикална зидария. При този формат интересното, е че може да се прилага при дебелина на зида както 19 така и 25 см. Широко разпространен в съседните на България държави. Набира популярност поради широкото си приложение. Прочети още →
ТУХЛА ЧЕТВОРКА 3,85 NF
Размери (Д х Ш х В) : 250х250х120 mm Плътност в сухо състояние : 800 кг/m3 Тегло усреднено : 5,2 кг Кухинност : 51 % Якост на натиск : 3,8 N/mm2 Топлопреминаване на неизмазан зид : 0,377 W/m.K Традиционен формат за България и най-популярен към настоящия момент. Произвежда се масово под различни търговски наименования при различните производители. Използва се за хоризонтална зидария, понякога в комбинация с формати 1 NF и 1,92 NF. Прочети още →
ТУХЛА ДВОЙНА 1,92 NF
Размери (Д х Ш х В) : 250х125х120 mm Плътност в сухо състояние : 800 кг/m3 Тегло усреднено : 3,3 кг Кухинност : 42 % Якост на натиск : 3,6 N/mm2 Топлопреминаване на неизмазан зид : 0,385 W/m.K Традиционен формат за България. Използва се за връзки в комбинация с 3,85 NF при изграждането на зидария с хоризонтални кухини.
ТУХЛА ЕДИНИЧНА 1 NF (нормал формат)
Размери (Д х Ш х В) : 250х120х65 mm Плътност в сухо състояние : 1185 кг/m3 Тегло усреднено : 2 кг Кухинност : 32 % Якост на натиск : 10.5 N/mm2 Топлопреминаване на неизмазан зид : 0,65 W/m.K Традиционен формат за България. Произвежда се отпреди промените. Използва се за шахти, комини и носещи стени както и често за „връзки” при използването на другите традиционни тухли. Този формат е с висока плътност и малка кухинност. Прочети още →
Всеки, който строи с тухли(керамични блокове), осигурява комфорт и намалява разходите за отопление за цял живот. Деветдесет процента от животът ни протича на закрито. Земя, вода, въздух и огън това са четирите елемента , чрез които при прилагане на естествени процеси се създават тухлите.
Те се характеризират с добри изолационни качества. За ниски разходи за отопление и здравословна среда на живот, вашия дом се нуждае от добри топплоизолационни качества. Това се определя от изолацията и топло акумулиращата способност на сградата. За топло изолационните качества на керамичните блокове играе голяма роля порьозността. Това им качество се постига като се вграждат в суровината горими материали, които в процеса на изпичане изгарят и така се получават микро пори, които играят ролята на естествен изолатор. Керамичните блокове се характеризират с нисък коефициент на топлопроводимост, голяма способност за акумулиране на топлина и висока топлоустойчивост.
Строителната керамика принадлежи към групата на негоримите материали. Тухлите не горят и не образуват вредни изпарения. Това намалява вероятността от повреда на изделията или на конструкцията в която са вградени. Пожароустойчивостта е характеристика на строителните елементи и се характеризира с времето, през което елементът продължава да изпълнява функциите си, възпрепятствайки преминаването през него на огън и газове. Изградените от керамични изделия елементи от сградите могат да бъдат с висока степен на пожароустойчивост. Тухлите могат да бъдат използвани за изграждане на керамичен кожух на стоманени конструкции за повишаване на пожароустойчивостта им , както и за изграждане на пожарозащитени прегради.
Звуковата изолация е необходима, за да ви предпази от външния шум и шумовото замърсяване в къщата. Керамичните материали и изделия са отлични шумоизолатори тъй като решаващо влияние оказва параметърът „маса на единица площ” и по този показател стените изградени с керамични изделия превъзхождат тези изградени с други материали.
Влагозащитните свойства на материалите представляват интерес от гледна точка на предпазване на строителните елементи от вредите, нанасяни от влагата: увреждане на мазилката и покритията, влошаване на параметрите на топлоизолацията и други. Дифузното съпротивление на водната пара за кухите тухли и блокове е много малко, поради което дори тухлена стена с голяма дебелина не възпрепятства свободното паропреминаване. Изследванията показват, че керамичните блокове имат практически най-ниската равновесна влажност сред градивните строителни материали. Освен това капилярната структура на керамиката осигурява бързо достигане до равновесната влажност.
Керамиката се характеризира с обемно постоянство, тъй като всички структуроопределящи процеси са приключили след процеса на изпичане. По тази причина при промяна на температурно – влажностните условия тухлите практически не променят своите размери и форма.
Керамичните изделия се характеризират с изключително висока дълготрайност, свидетелство за което са множеството запазени антични сгради по светът и у нас. Дълготрайността на керамиката е обусловена от това, че тя не гние, не се окислява, не старее и не се разлага, не е атакуема от микроорганизми и има висока химична устойчивост.
Разликата между керамичните изделия с хоризонтални кухини и тези с вертикални се изразяват в много свойства на зидът. Ще се спрем основно върху две – носеща способност и топлопроводност на готовия зид.
Блоковете с вертикални кухини притежават много по-висока якост на натиск и в някои случаи могат да се използват за носещи стени за разлика от блокове с хоризонтални кухини, за които това не се допуска съгл. действащите норми.
При изпълнението на зидове с блокове с хоризонтални кухини много трудно и на практика рядко изпълнимо е поставянето на разтвор във вертикалната фуга. Това нарушава плътността на зида и неговата топлоизолираща способност и позволява циркулация на въздуха както по цялата дължина на зида (на практика зида е съставен от хоризонтални тръби), така и в по-лошия случай – през вертикалната фуга от мазилка до мазилка или от мазилка до толоизолационната система. При блоковете с вертикални кухини със системата „нут и федер“ тези недостатъци са избегнати. “Нут и федер” е система за връзка между блоковете, без за това да е необходим разтвор за вертикалната фуга. Тази връзка наподобява традиционната връзка „глъб и зъб“ използвана при паркети. Тя позволява да се повиши скоростта и прецизността при изпълнение на зидариите и да се намали количеството на използвания разтвор.Полагането на разтвор по цялата ширина на хоризонталната фуга затваря въздуха в самия блок и повишава неговата топлоизолираща способност. Керамичните блокове с дебелина на външните стени 10 мм или повече осигуряват достатъчна здравина за устойчиво закрепване на дюбели. Освен това, многокамерността на керамичните блокове,подсигуряват влизането на дюбела минимум през 2 стенички, което прави още по сигурно закрепването.
Когато се строи една сграда се избират керамични изделия които имат възможно най-добри качества като това се обуславя от фактът че сградите се строят за поколения наред. Другия основен фактор е крайната цена на застроен квадратен метър площ. Строейки сградите с големите формати тухли ( 250х380х238; 375х250х238 и други) се спестява при почти всеки етап от строителството. На фаза проект се спестява заради по-ниското обемно тегло, поради което носещата конструкция се оразмерява за по малко тегло и следователно по-малко арматура. На фаза строеж се спестява от една страна от материали от друга от разходите за труд. От материали се спестява поради нуждата от по-малко разтвор а от труд поради това, че с тези керамични блокове се строи по-бързо. Реално блок 250х380х238 се равнява на три броя 250х250х120(четворка)
От друга страна според Наредба №7 за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради регламентира изискванията за проектиране на нови сгради и реконструкция на вече съществуващи, в аспекта на намаляване на разхода на енергия се променят критериите, на които трябва да отговарят строителните конструкции, в т.ч. и външните стени от гледна точка на тяхната топплоизолационна способност. За външните стени се следи коефициента на топлопреминаване (U) да е 0,35 W/(m2K) (след последните промени в Наредба №7 в сила от месец февруари 2010 г).
Новия блок 250х380х238 покрива тези нови по-високи изисквания и няма нужда от полагането на допълнителна топлоизолация върху зида. Предимства на външната тухлена стена с 38 см зид е ненарушена паропропускливост на зида, висока топлоакумулираща способност осигуряваща приятен микро климат в помещенията, твърда фасада и възможност за окачване на по-тежки облицовки или оборудвате,с ниските си разходи за подръжка това решение запазва висока инвестиционна стойност във времето.
За всички останали блокове с дебелина 25 см като 250х250х120(четворка) е необходима допълнителна топлоизолационна система. При тази конструкция с допълнителна топлоизолационната система тухлата поема функциите, свързани със строителната статика, звукоизолацията и акумулирането на топлината. Допълнителната изолация подобрява топлозащитата на външната стена. При избора на изолационен материал като вид и дебелина трябва да се отчитат необходимите изисквания за паропропускливост, топлопреминаване. Дебелината на топлоизолациония слой на допълнителната топлоизолационна система при традиционно използваните блокове с дебелина 25 см е 10 см.
Приоритетите в съвременното строителство са свързани с енергийно-икономичната му ефективност и опазването на околната среда и здравето на хората. В този контекст, строителните материали са оценявани освен по строително-техническите им свойства а и по техните екологични параметри. При производството в Керамичен завод Мирково взимаме предвид всички въздействия на нашата продукция върху хората и околнaта среда през целия и жизнен цикъл.
Всички строителни елементи, изпълнени от керамични тела се характеризират с висока екологична рентабилност, поради тяхната дълготрайност и ниски експлоатационни разходи.
Строителната керамика е естествено съчетание на четирите животворни елемента.
ЗЕМЯ – глината е сред основните природни материали
- ВОДА- водата прави възможно формоването на глината
- ВЪЗДУХ-сушенето придава устойчивост на формата
- ОГЪН-изпичането осигурява дълготрайността на керамиката
Производството на строителна керамика е свързано със следните аспекти по опазване на околната среда:
- Икономия на енергия и ограничаване на замърсяването на въздуха в резултат на съкратени транспортни разстояния- залежите на глина се намират в непосредствена близост до завода.
- Рекултвиция на терените за добив на глина.
- Сведени до минимум емисии на вредни газове и прах в атмосферата чрез прилагането на съвременни технологии.
- Употреба на отпадъчни продукти от металургичната, дърво-преработвателната и други промишлености и отрасли на икономиката.
- Възможности за рециклиране на отпадъците в процеса на производство.
В процеса на експолатация на сградите се проявяват добрите качества на керамичните изедлия:
- Безвредност за здравето на хората. Изпечената керамика не съдържа никакви вредни елементи. Строителна керамика не замърсяват по никакъв начин въздуха и не застрашават здравето на хората при изграждането и експлоатацията на елементи изградени с нея, дори и в екстремни ситуации като пожар или наводнение.
- Керамичните изделия имат отлични хигиенно-строителни свойства.
- По отношение на влагата зидовете изградени с керамични тела имат свойствтото да „дишат”. Поради капилярната си структора и ниската си равновесна влажност керамичните изделия поемат излишната влага и я отвеждат навън, или обратно – връщат в помещениетопри понижаване на влагосъдържанието в него. По този начин е невъзможно трайно натрупване на влага в строителните елементи и се предотвратяват следните неблагоприятни последици: развитие на плесени и микроорганизи, които имат негативни последствия над живущите и влошаване на качествата на топлоизолацията и други.
- По отношение на топлоизолационната способност: Керамиката е идеално съчетание на материал с ниска топлопроводимост и висока топлина инерция, което осигурява топлоизолация перз зимата и комфорт през лятото.
- По отношение на шумоизолиращат способност тухлените зидове поглъщат звука почти равномерно в целия честотен диапазон и имат коефицент на звукопоглъщане два пъти по-висок от този на бетона.
- Освен основните функции, които изпъняват стените, може да се прибави и изискването за „рециклируемост”, тъй като процесите на подръжка, реконструкци и разрушаване на сградите са съпътствани от значително количество отпадъчни материали. Керамичните изделия се характеризират с голяма дълготрайност и могат да бъдат използвани повторно, което се практикува от дълбока древност. Строителната керамика подлежи на преработка, при това при относително нисък разход на енергия и без замърсяване. Рециклираните материали могат да се използват за различни строителни цели (за пълнежи и дренажни работи, за настилки, за паркови алеи и други). Строителната керамика не замърсява водите и почвите и следователно не изисква специални терени или мерки при депониране.
Керамичен завод Мирково не попада в границите на природни паркове или резервати. Според проекта „Изграждане на мрежа от защитени зони Натура 2000 в България” на територията на Керамичния завод с.Мирково не съществуват защитени зони по Директива за птиците и по Директива за местообитанията, но се намира в близост до такива по Директивата за местообитанията.
Според Директива за местообитанията най-близките защитени зони до местоположението на площадката са:
- Етрополе-Байлово (BG0001043) – територия: 27448.25xa; приблизително разстояние: 4km. северно.
- Централен Балкан – буфер (BG0001493) – територия: 129 409.06xa; приблизително разстояние: 6km. североизточно.
Според Директивата за птиците в близост до това землище не съществува защитена територия.
Поради отдалечеността на защитените територии и зони въздействия не се очакват.
Значителна част от живота ни протича на закрито. Всеки, който строи с тухли, осигурява комфорт и намалява разходите за отопление, за цял живот. Керамиката е един от най-екологичносъобразните продукти, познати на човечеството. Дълготрайността на керамиката е обусловена от това, че тя не гние, не се окислява, не старее, не се разлага, не е атакуема от микроорганизми и има висока химична устойчивост, свидетелство за което са множеството запазени антични сгради до наши дни. Тухлите не горят и не образуват вредни изпарения. Всички тези предимства намаляват вероятността от повреди на изделията или на конструкцията, в която са вградени. Така избора на керамични изделия е добра инвестиция в дългосрочен план.
Керамична фабрика “Микрево” – http://ceramic-factory-mirkovo.bg/
Адрес: Мирково
Тел.: 0718 22 4 22
E-mail: prolife.tehn_at_gmail.com