„Мар-Крафт” ООД

ЗА НАС

MARTKФирма „Мар-Крафт” ООД е основана през месец Юли 1997г. като основната дейност първоначално е производство на бройлери и тяхната реализация. През годините фирмата се разраства и увеличава своите обеми в направление: родителски стада; люпене на пилета, отглеждането на еднодневни пилета до ярки и стокови носачки, производство на яйца за консумация. През 2000г. фирмата купува птицефермата в с. Дриново за подрастващи птици с капацитет 150 000 на оборот и носачки с капацитет 50 000.

„Мар-Крафт” ООД разполага с птицеферма в с. Здравковец на която основната дейност е отглеждането на кокошки носачки с капацитет 39 900 на оборот, на подрастващи птици с капацитет 18 000 на оборот и производство на яйца за консумация. Фирмата разполага и със собствен фуражен завод в гр. Павликени с капацитет 1500т. на месец. По настоящем фирмата отглежда 300 000 подрастващи птици годишно и 90 000 носачки за производство на яйца. Изградено е ново предприятие за производство на птича тор. Продукт, който се предлага във вид на гранула/ 85% сухо вещество/ по японска технология, която е нова за българския и източно европейския пазар. Производството на такъв вид птича тор е напълно органична с показатели богати на калий, фосфор, азот и натрий, намираща приложение в биологично чисто и екологично земеделие.

КОМБИНИРАН ФУРАЖ

Фуражен завод „Мар-Крафт ООД” е производител на комбинирани фуражи за животновъдство с месечно производство 1500 тона.Фирмата е доказана на пазара и се е утвърдила в годините.

Фуражният завод на „Мар Крафт” в гр. Павликени произвежда комбинирани фуражи за свине, кокошки носачки, бройлери, гранулиран за зайци и витаминно-минерални премикси и добавки. Той разполага с производствена и складова база, пакетажен център и административна сграда. Заводът е с капацитет 8 тона за час готова продукция, със собствена лаборатория за анализи, входящ и изходящ контрол.

Фирма „Мар Крафт” производствения процес, е изцяло компютъризиран. Така се избягват човешката грешка и ръчен труд. Работи се по система ХАСАП за безопасност на храните. Всеки ден се вземат и контролни проби, които се анализират в химичната лаборатория на фабриката. В смеските се влагат само суровини с доказан произход и качество . За всяка възрастова група на животното фуражът е различен и направен по специфична рецепта, според която се определя дозата суров протеин, фосфор, калций, витамини и др.

Компанията разполага с две отделни линии – за производството на фураж за птици и за други видове комбинирани фуражи. Наличието на модерна лаборатория за зърна и фуражи е първата стъпка към производството на вкусно и висококачествено месо.В последните години бе извършено модернизиране на технологичното оборудване за подобряване на рецептите. Производството е напълно компютъризирано за следене на технологичното изпълнение на рецептите и техническото поведение на оборудването. Бяха инсталирани допълнителни мощности за палетизиране с цел подобряване качеството на фуража и увеличаване на количеството му. Компанията предлага на пазара пълен асортимент от висококачествени фуражи за всички категории селскостопански животни и птици, които са пакетирани в торби от по 10, 20 и 40 кг.

Компанията предлага изпълнения на рецепти по изисквания на своите клиенти или по изисквания на отглеждания от тях хибрид.

“Мар Крафт” е производствена и търговска компания. Нашата основна дейност е да осигуряваме цялостно и надеждно обслужване на консуматорите на комбинирани фуражи за постигане на високата им ефективност като производители. Целта ни е това да става изцяло по изискванията на съвременната наука и технологии по хранене на селскостопанските животни, птици и риби.

Предоставя на своите клиенти конкурентоспособни продукти и услуги, които в най-голяма степен удовлетворяват техните конкретни потребности и изисквания. Ние изцяло се ръководим от интегрирания европейски подход към хранителната безопасност “от полето до масата”.

Нашите принципи са:

• отговорност за здравето на консуматорите
• отговорност за здравето и благополучието на животните
• отговорност за опазване на околната среда
Ние осигуряваме на нашите клиенти безплатна консултантска помощ по всички въпроси, свързани с храната и храненето на техните животни, консултантска помощ при прилагането на нови концепции и технологии.

ОРГАНИЧНА ТОР

При разработката са взети предвид технологията на производство и действащите нормативни документи.
Технологията предлага системата на обработка на тора, която се основава на чиста ферментация и изсушаващ процес. Чистата свежа тор се обработва без допълнителни добавки. Ферментацията се извършва във вани, което позволява точно регулиране на водосъдържанието на крайният продукт. Процеса протича в два етапа:
–аеробен ферментационен и изсушаващ процес
–финализиращ изсушаващ процес
Ферментиране и изсушаване
Фаза 1 – ферментиране и изсушаване
Свежата тор (сухо съдържание около 30%) се зарежда чрез транспортьор във вана за първата ферментация и изсушаване. Тора се разбърква във ваната с двойна роторна система от главен и допълнителен ротори. При аерирането на тора , амоняка в него се свързва с кислорода и започва процес на ферментация при, който температурата достига до 70 градуса по целзий. Машината се движи със скорост от около 0,80 м/мин и така на всеки цикъл прехвърля тора на около 150 см. В обратна посока. Броят на циклите в денонощие е 6 броя. Първият ферментационен процес отнема 12-14 дни и изсушава тора до 65% сухо съдържание. На изхода на ваната около 1/3 от тора се изважда, а около 2/3 остава да циркулират в системата и се смесват с пресния тор. Така се осигурява по – дълъг престой и по-добра ферментация. Ферментационните бактерии в циркулиращия тор стартират ферментацията в пресния тор много по- бързо.
Фаза 2 – ферментиране и изсушаване
След приключване на един цикъл, изсушената тор се транспортира до първа клетка, където престоява от 3 до 5 дни. След 15 до 25 дни ферментационният процес е приключил и тора е достигнал сухо съдържание от 75% и е преобразуван в твърди устойчиви гранули.
Фаза 3 – финално изсушаване
След приключване на ферментационният процес във фаза 2 ,посредством товарач тора се прехвърля в правоъгълна вана. Ваната е оборудвана с аерационна система на дъното за допълнително изсушаване (финалната изсушаваща фаза отнема около 5 до 10 дни, като изсушава тора до 80-85% сухо съдържание.
Птичият тор е ценен бързодействащ и високо концентриран тор. Той е най-богатият от всички органични торове. Птичият тор съдържа три пъти повече азот и калий и около четири пъти повече фосфор в сравнение с обикновения оборски тор. С богатото си съдържание добре угнилият птичи тор е подходящ за торене на всички видове растения – зеленчуци, овошки и лозя.При други обработки и съхраняване на птичия тор често се губи голяма част от азота. Особено силно този процес е изразен при периодично замръзване и размръзване, когато торът се съхранява на малки купчини през зимния период. За да се предпази от загуби, торът трябва да се съхранява на по-големи купчини, като към него се прибавят от 5 до 10% праховиден суперфосфат и се покрива с тънък слой почва. С нашия метод на обработка всички тези фактори са отстранени и избегнати. Тора директно от халето с кокошки се изсипва във ваните за ферментация и не се добавят никакви компоненти.Тора е чист от семена,яйца на насекоми и паразити,салмонели.
Предимства на торенето с оборски тор
а) в оборския тор се съдържат всички хранителни елементи (пълен тор);
б) хранителните вещества се освобождават постепенно;
в) последействието от торенето с птича тор е 3 – 4 години;
г) поддържа равновесието на хумуса в почвата;
д) фактор за възпроизводство на почвеното плодородие;
е) подобрява структурата на почвата; подобрява въздушния, топлинния, водния режим на почвата;
ж) подобрява редица свойства на почвата – рН, S, T, V%;
з) обогатява почвата с полезна микрофлора и е енергетичен материал за микроорганизмите;
и) подобрява баланса на хранителните вещества в почвата;
к) решават се екологичните проблеми.
Значение на органичните торове за почвеното плодородие
1. Органичните торове са източник на хранителни за растенията вещества. С тях се внасят редица макро- и микроелементи, поради което с право се наричан пълни торове. 2. Хранителните вещества от органичните торове се освобождават постепенно, поради което тези торове имат продължително последействие.
3. Органичните торове представляват фактор за възпроизводство на почвеното плодородие, като се поддържа равновесието на хумуса в почвата. Изследванията в Катедрата по агрохимия показват, че съвместното внасяне на минерални и органични торове повишава екологичната пластичност на почвата и стабилизира съдържанието на хумуса на изходното му ниво.
Органичните торове обогатяват почвата с полезна микрофлора и представляват важен източник на храна и енергия за почвените микроорганизми. Благодарение на отделяния СО2 се засилва фотосинтезата 4. Органичните торове имат мелиоративно значение, тъй като подобряват структурата на почвата, повишават водозадържащата й способност, повишават реакцията на почвената среда, сорбционния капацитет, сумата на обменните бази, степента на наситеност на почвата с бази.
5. В резултат на внасянето на органични торове се подобрява азотния баланс на почвата.;
6. С използването на органичните торове се решават и екологични проблеми.
Бързината и ефективността на птичата тор я поставя на едно стъпало с минералните торове, а състава и концентрацията на полезните вещества са с по високи стойности от колкото в говеждата тор, 20 килограма птича тор замества 1 тон говежда тор.

ПИЛЕТА

Еднодневни пилета
Ярки
Органична тор
Яйца

КОНТАКТИ

„Мар-Крафт” ООД – www.markraft.b

Адрес: гр. София бул. Ботевградско Шосе 112, вход: Б, етаж: 1, ап. 2
Моб. тел.: 0888 557 585
E-mail: markraft@dir.bg

Текст и изображения: www.markraft.b

За автора