Регионален исторически музей “Враца”

В структурата на Регионален исторически музей – Враца са включени Централна сграда, Лапидариум, Етнографско-възрожденски комплекс „Св. Софроний Врачански”, Етнографско-възрожденски комплекс „Никола Войводов”, Средновековни жилищно-отбранителни кули – „Кула на Куртпашови” и „Кула на Мешчиите” с общо 21 постоянни експозиции (представящи историческото развитие и културното наследство от старокаменната епоха до нашето съвремие) и Художествена галерия с 2 изложбени зали и фонд от над 2 000 образци на класическото и съвременно изобразително изкуство от всички жанрове и стилове. Музеят е съоръжен със съвременни технически и охранителни съоръжения за поддържане на оптимален режим относно опазването и съхраняването на движимите културни ценности.
В експозиционните зали, посетителите от страната и чужбина могат да се запознаят с артефакти от световна величина като: уникалния глинен олтар с еленови рога и раннонеолитните погребения “in situ” от Оходен – най-ранната земеделска цивилизация в Европа (VІ хил. пр. Хр.), най-ранната протописменост в света – глинената плочка от Градешница (V хил. пр. Хр.), най-голямото в света тракийско съкровище – 165 сребърни и сребърни с позлата съда от Рогозен (VІ-ІV в. пр. Хр.), златното тракийско съкровище от Могиланската могила – Враца (ІV в. пр. Хр.), сребърното тракийско съкровище от Букьовци (ІV в. пр. Хр.), позлатеното тракийско съкровище от Галиче (ІІ в. пр. Хр.), единствената в България и втора в света част от богослужебна одежда на Св. Константин-Кирил Философ, Черепишкото четвероевангелие и сребърно-златна църковна утвар от ХVІ-ХVІІ, уникалния и единствен в света „Музей от хартия” и др.
В Централна сграда (с обща разгърната площ 3128 кв.м.) са разположени административна част, експозиционни зали и фондохранилища. В административната част се намират работните кабинети на отделите «Археология», «История на България ХV-ХІХ век», «Нова история», «Най-нова история», «Фондове», «Връзки с обществеността», «Природонаучен отдел», «Музейни образователни програми», «Художествена галерия», «Екскурзоводи», «Стопански отдел», «Ателие за реставрация и консервация», «Музейна библиотека и рекламно-информационен център», помещение за помощен персонал и складове. Постоянните експозиции са разположени в залите «Археология» (с подтемите Праистория, Античност и Средновековие), «Трезорна зала», «Рогозенско съкровище», «Възраждане», «Ботева зала», «Носители на Международна Ботевска награда», «Нова история», «Зала за временни и гостуващи изложби», «Църковна утвар на Врачанска Митрополия», «Каменна дъга» (с минерали, природни образци и фосили) и «Музей от хартия». Предстои изграждането на самостоятелна експозиция, посветена на АЕЦ Козлодуй и откриване на Учебен музей. В двете зали на Художествена галерия (Голяма и Малка) са изложени произведения на старите майстори-класици, на съвременни автори, както и гостуващи и временни изложби. Експозициите в Централна сграда на музея са достъпни и за инвалиди. Музейната библиотека предлага над 4000 тома ценна научна литература и е оборудвана със съвременна офис техника. Прилежащо до Централна сграда е оформен Лапидариум с архитектурни и скулптурни елементи, каменна пластика и надгробия от римската епоха до Възраждането.
Етнографско-възрожденски комплекс «Св. Софронй Врачански» е обособен на площ от 4.5 дка, в която са включени: възрожденско училище «Възнесение», три възрожденски къщи, хале с транспортни следства и занаятчийски работилници. В сградата на училище «Възнесение» е подредена етнографска експозиция, изградена върху основата на четирите годишни времена като разказ за традиционната народна култура на местното население, зала „Духовата музика и Дико Илиев” и зала „Градски бит”. В къща-музей „Димитраки Хаджитошев” е уредена експозиция за фамилия Хаджитошеви и възрожденския бит. В къща-музей „Григорий Найденов” е изградена единствената в страната експозиция „Светът на детето”. В къща-музей „Иван Замбин” са разположени експозициите: „Традиционно бубарство и копринарство”, „Традиционно лозарство и винарство” и „Традиционно златарство”. В специално оборудване хале са разположени образците от експозиция „Традиционни и модерни транспортни средства”.
В Етнографско-възрожденски комплекс «Никола Войводов» са ситуирани две възрожденски къщи. В къща-музей «Никола Войводов» е изградена експозиция за живота и дейността на героя от национално-освободителните борби Никола Войводов. В Капитанската къща е експониран «Градски бит от края на ХІХ и началото на ХХ век».
Средновековни жилищно-отбранителни кули от ХVІІ век – «Кула на Мешчиите» и «Кула на Куртпашови». Такъв тип архитектурни паметници в България са общо три, като два от тях /гореспоменатите/ са именно във Враца. Обектите са отворени за посещение, а във втория е уреден Музеен бутик за продажба на сувенири и рекламни материали.
Геоложка експозиция “Каменна дъга”
В памет на Апостола
Регионален исторически музей “Враца” – vratsamuseum.com
Адрес: гр. Враца, пл. „Христо Ботев” №2
Тел.: 092 62 02 20
Факс: 092 62 03 73
Е-mail: vratsamuseum@ mail.bg
Текст и изображения: vratsamuseum.com