Ресурсен център-Стара Загора

ЗА НАС

ресЕкипът на Ресурсен център-Стара Загора се състои от високо квалифицирани специалисти в сферата на специалното образование,психология и интеграция на ученици със специални образователни потребности.

ДИРЕКТОР
Директорът на Ресурсен център-Стара Загора ръководи и контролира цялостната дейност на ресурсните учители и другите специалисти в центъра.
Директор на Ресурсния център-Стара Загора е Калоян Дамянов.
Калоян Дамянов е бакалавър по специална педагогика и магистър по социализация на деца в риск.Притежава степен Master of Intercultural and environmental managment of schools на Ca Foscari University of Venice, Italy. Има множество квалификации,обучения и тренинги по социална работа за деца и семейства, по социален мениджмънт, Приобщаващо образование на деца и ученици със специални образователни потребности,Организация и управление на образованието и др.
Обучавал се е в България и редица страни в Европа /Великобритания, Италия, Франция, Исландия, Холандия,Малта и Румъния/. Работил е като социален работник и началник-отдел “Закрила на детето”, също и като ст.експерт в Национален педагогически център. Докторант е в Тракийски университет-Стара Загора. Участвал е в изработването и изпълнението на редица проекти и програми на български и европейски неправителствени организации. Калоян Дамянов е автор на няколко международни и национални научни публикации в сферата на приобщаващото образование и социалната работа.

РЕСУРСНИ УЧИТЕЛИ
Центърът разполага с екип от ресурсни учители, които имат бакалавърска и/или магистърска степен по специална педагогика. Много от тях имат дългогодишен опит в работата с деца със специални образователни потребности. Освен корекционна и обучителна дейност ресурсните учители имат и поддържаща роля в процеса на комуникация в самото семейство. Това включва стимулиране на познавателното развитие, следване на специфичните интереси на всяко дете и семейство и предлагане на дейности, които развиват умения за учене и усвояване на нов стимулен материал. Ресурсните учители участват в адаптирането на учебните материали и средата в училище и детската градина, за да се постигне максимално приобщаване на децата и учениците. Някои от ресурсните учители участват като консултанти при провеждането на държавните зрелостни изпити и външно оценяване на ученици със специални образователни потребности. В момента в Ресурсен център-Стара Загора работят 52 ресурсни учители в 80 общообразователни училища и 25 общообразователни детски градини в цялата област Стара Загора.

ПСИХОЛОЗИ
Екипът от психолози включва висококвалифицирани специалисти в сферата на детската и специална психология, които имат опит в работата с деца със специални образователни потребности. Прилагат диагностични, консултативни и корекционни методи на работа. Психолозите участват в изготвянето на индивидуална образователна програма за всяко дете на ресурсно подпомагане. В момента в Ресурсен център-Стара Загора работят 5 психолози, които обслужват цялата област Стара Загора.

ЛОГОПЕДИ
Екипът от логопеди са висококвалифицирани специалисти в езиково-говорното развитие. Прилагат диагностични, консултативни и корекционни методи на работа. Логопедите участват в изготвянето на индивидуална образователна програма за всяко дете на ресурсно подпомагане. В момента в Ресурсен център-Стара Загора работят 6 логопеди, които обслужват цялата област Стара Загора.

СЛУХОВО-РЕЧЕВИ РЕХАБИЛИТАТОР

Слухово-речевия рехабилитатор подпомага обучението на децата и учениците с намален слух чрез различни специализирани методики и помощно технически средства.

РЕСУРСИ

Екипа на Ресурсен център-Стара Загора има постоянен стремеж да подпомага,както родителите на децата със специални образователни потребности,така и учителите в училищата и детските градини,които работят с децата и учениците на ресурсно подпомагане.

Именно поради всичко това изградихме тази страница от която всеки които има интерес може да ползва публикуваните материали по своя преценка.

НАЛИЧНИ РЕСУРСИ
Правилника за дейността на Ресурсните центрове за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности, може да прочетете от тук.

Типова длъжностна характеристика на ресурсните учители,може да прочетете от тук.

Национален план за интегриране на деца и ученици със специални образователни потребносто и/или с хронични заболявания в системата на народната просвета.Може да изтеглите от тук.

Информация за Ресурсен център-Стара Загора на английски език от тук. /english document/

Необходими документи за кандидатстване пред Екипа за комплексно педагогическо оценяване /ЕКПО/, може да прочетете от тук.

Наръчник на пациента е издание на Националния Омбудсман и в.24 часа, съдържа много полезна информация за всички нас пациентите в България.Може да го прочетете от тук.

Книгата “Поведенчески стратегии за справяне и програма за интензивно поведенческо лечение на аутизма”, може да прочетете от тук.

Много информация за децата с аутизъм от Асоциацията за лечение на деца аутисти, може да прочетете от тук.

Интервю с Калоян Дамянов Директор на Ресурсен център-Стара Загора във в.Новината,може да прочетете от тук.

Грижа за учениците със специални образователни потребности-статия във в.Аз Буки по случай Националната среща на ресурсните центрове в Стара Загора.Прочетет от тук.

Тест за разпознаване на букви и цифри. Използва се при диагностика на дислексия и дисграфия,може да прочетете от тук.

Конвенция за правата на детето на ООН.Прочети от тук.

Изследване на Нагаласите на местните общности относно възможностите на децата със специални образователни потребности на ФИЦЕ-България,може да прочетете от тук.

Институт за подпомагане на интеграцията, от тук.

НАЦИОНАЛНА МРЕЖА ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ.Може да прочетете от тук.

Promoting the rights of children with disabilities – UNICEF.Може да прочетете от тук.

Наредба за обучение на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания от 23.01.2009.Може,да прочетете от тук.

Методика на Рене Жил.Методиката е предназначена за изследване на деца от 4 до 12 години.Може да прочетете от тук.

МЕСЕЧЕН БЮЛЕТИН НА РЕСУРСЕН ЦЕНТЪР-СТАРА ЗАГОРА- АПРИЛ 2009 ; МАЙ 2009;

НОВО Наръчник на родители с деца от аутистичен синдром на английски език.Може да прочетете от тук.

ДЕЦАТА

Децата със специални образователни потребности искат да живеят и развиват, като част от всички нас.
Тези деца искат да споделят живота си с приятели, съседи, близки и роднини.

Те не искат да прекарат целия си живот с родителите си, лишени от приятелства и социална среда.
Младите хора със специални образователни потребности искат да живеят самостоятелен живот, да не са в тежест, а да са пълноценна част от нашето общество.

Понятието: „специални образователни потребности” е събирателно за голяма група ученици с различни индивидуални особености.

Някои от децата със специални образователни потребности са с физически, сензорни, интелектуални, езиково-говорни нарушения, множество увреждания,аутизъм и др. Има и други групи деца със специални образователни потребности, свързани с тяхното различие и възможност да се включат пълноценно в общообразователната училищна среда. Това могат да бъдат децата не говорещи български език, децата с противообществени прояви, тези които имат изявени възможности, надвишаващи значително развитието си за възрастта, децата с хронични заболявания и др.

ВСИЧКИ ДЕЦА МОГАТ ДА УЧАТ ЗАЕДНО

АДАПТИРАНЕ НА КЛАСНАТА СТАЯ ЗА ВСИЧКИ ДЕЦА

- ОБЕМ НА УЧЕБНОТО СЪДЪРЖАНИЕ;
При работа с деца със СОП, общообразователния учител заедно с ресурсния учител трябва да редуцират и адаптират учебното съдържание до степен разбираема от всички ученици. Изискванията към учениците със СОП, могат да бъдат намалени и преформулирани, за да могат те реално да ги покрият.

- ВРЕМЕ;
Децата и учениците със СОП се нуждаят от различна времева рамка от останалите ученици, за да изпълнят работните и ежедневни си задачи и отговорности;

-РЕСУРСНО ПОДПОМАГАНЕ;
Децата и ученици със СОП, имат право на ресурсно подпомагане от специалист, който да подкрепя общообразователния учител. Ресурсния учител трябва добре да познава спецификата на основните диагностични категории деца със СОП. Двамата учителя трябва да изградят силна връзка на взаимна помощ. Чрез образователни услуги директно насочени и индивидуализирани към учениците със СОП се осигурява максималното им включване в общообразователната среда.

- АДАПТИРАНЕ;
Включващата класната стая изисква учителите да адаптират дидактичните и помощни материали и пространство. Добре е в адаптирането да участва ресурсния учител, като специалист в тази сфера.

- ПОМОЩНИ ТЕХНОЛОГИИ;
Всяко дете със СОП има различни затруднения в обучението. Необходимо е да използваме помощни технологии /калкулатор, диктофон, компютър и др./ и софтуерни приложения /образователни програми, игри, релаксиращи и логически компоненти/, за да облекчим учебния процес.

- ФОРМИ НА ИЗПИТВАНИЯ И КОНТРОЛ;
Постигането на резултати трябва също да е съобразено с възможностите на детето. Може да се наложи да се променят вариантите за изпитване, за да се съобразят с възможностите на ученика. Не всяко дете може да бъде изпитвано устно или писмено. Осигурете възможност ученика в максимална степен да покаже своя потенциал и силни страни. Трябва да разполагаме с инструментариум от заместващи задачи съобразени с възможностите на всички ученици.

- КЛАСНИ И ИЗВЪНКЛАСНИ ДЕЙНОСТИ;
Всеки ученик трябва да им възможност да участва в поставените задачи на класа или групата. Разбира се, това участие може да има диференциран характер според възможностите на всеки ученик. Децата със СОП могат и трябва да участват, както в дейностите в класната стая, така и извън нея.

- АЛТЕРНАТИВНИ РЕШЕНИЯ;
Когато обучаваме деца със СОП, трябва да сме наясно, че някои наши цели могат да се постигнат само с алтернативни способи. Всеки ден ние ще се учим на нови варианти за обучение на всички деца, без значение на различието което те имат.

ГАЛЕРИЯ

00000000001000000000002500000000000190000000000018000000000001700000000000160000000001000000000007000000000050000000000400000000003000000000020000000001
КОНТАКТИ

Ресурсен център-Стара Загора – www.rcsz.org

Адрес: гр. Стара Загора, ул. “Ген.Столетов” N 183 /в сградата на ПГМТТ “Г.Й.Вапцаров/
Тел./факс: 042 26 41 88
E-mail: info@rcsz.org; rcenter_sz@abv.bg

Текст и изображения: www.rcsz.org

За автора