„Бул Агро Контрол 1” ЕООД
„Бул Агро Контрол 1” ЕООД е с основен предмет на дейност Интегрирана борба с битови и складови неприятели, дезинсекция, дератизация, фумигация ,мониторинг на съхранявана продукция и вредители. Служителите на дружеството са разделени на групи и извършват обработки на територията на цялата страна. Те са на разположение 24 часа в денонощието. Всички извършвани обработки са съобразени с Европейските изисквания и световния опит в професионалния контрол на вредителите.
“Бул Агро контрол 1 “ЕООД има сключени договори с фирми с обществено значение които подлежат на контрол съгласно изискванията за добри производствени практики и отговарят на Наредба №3 от 24.01.2005 г. на МЗ.
Притежаваме необходимите лицензи издадени от Министерство на Здравеопазването за ДДД мероприятия и от Министерство на Земеделието за фумигация и обеззаразяване на площи. Отделяме голямо внимание на обучението на своите кадри,като всички служители притежават необходимите квалификации,ежегодно участваме в програми и международни конференции. Екип от специалисти консултира безплатно по отношение на всички проблеми свързани със ДДД дейностите ,необходимите профилактични мероприятия, прилаганите методи за интегрирана борба и използваните препарати .
Препаратите с които работим са на водещи фирми с гаранция за качество и са съобразени с необходимите документи -разрешителни за употреба и информационен лист за безопастност, издадени от МЗ.
Дезакаризация на тревни площи е ежегодна мярка ,като за гарантирана ефективност обработката се повтаря след седем дни, като това е свързано с биологията на инсектите и изискването е тревата да е предварително окосена.
След всяка обработка издаваме необходимия по Наредба № 3 Протокол и водим регистър на извършените обработки.
Фумигацията на складираната продукция в голяма част от случаите се извършва с фосфоводородни препарати на Degesch – делиция, магтоксин, фостоксин това е така поради ограниченото предлагане на нашия пазара на продукти регистрирани за фумигация. Използват се различни формулации за фумигация в зависимост от продукта и предназначението му: пелети, таблети, плочи, пакети. Активното вещество при фумигация фосфин PH3 се отделя от делиция или фостоксин Al(OH)3 и на магтоксин Mg3P2 вследствие на реакция с водата от продукта или въздуха. Температурата определя скоростта на реакцията. При температура под 5ºС фумигация е разрешена само с магтоксин.
Mg3P2 + 6H2O —> 3Mg(OH)2 + 2PH3
AlP + 3H2O —> Al(OH)3 + PH3
Фумигацията при висока температура и влажност реакцията протича бързо и е възможно достигане до взривоопасни концентрации от фосфин. При сбито, уплътнено и самозагрято зърно, фосфина не се разпределя равномерно в зърнения насип, вследствие на което ефекта от фумигацията е слаб и риска от експлозия и пожар голям.
В силози с активна вентилация фумигацията се извършва, без прехвърляне на зърно от клетка в клетка. Използват се газ реактори, рециркулационни методи т.нар.(J-Sistem) осигуряващи бързо действие,отсъствие на остатъците от препарата, отличен ефект, малък карантинен срок.При необходимост е възможно да се добави в процеса на фумигация и CO2.
В силози без вентилация фумигация се осъществява при прехвърляне на зърно от клетка в клетка. Препарата се влага чрез дозатори на Detia Degesch.При малка височина на силозите или насипа на зърното е възможна фумигацията да бъде извършена посредством пневмосонди.
При фумигация в плоски складове препаратите се влагат посредством сонди. След като се вложат фосфоводородните препарати, повърхността на зърното се херметизира с полиетиленово фолио осигурено от фумигатора.
При фумигация на зърно се обработва свободната вместимост и външните стени на склада.
При предявено изискване от страна на Възложителя фумигацията се извършва посредством препарати и методи, без остатъчни количества от пестициди в обгазените продукти.
След изтичане на експозицията зърното се дегазира. С газанализатори се замерват остатъчните количества от токсичен газ, които не трябва да надвишават 0.1ppm.
За постигане на добър ефект от фумигацията е необходимо да бъдат извършени подготвителни мероприятия.
Фумигация на кораби, шлепове, вагони, контейнери
Фумигация на зърно в кораби се извършва с прeпарати на Degesch. Препаратите се влагат посредством сонди. При фумигация на пшеница и ечемик,царевица на кораби с по – голяма дълбочина на трюмовете се използват пневмо сонди благодарение на които и залагането на препарата е възможно да стане на дълбочина до 10-12м. при фумигацията на слънчоглед с пневмо сонди не е възможно залагането на препарата на повече от 6-8 м.,поради обикновено по – голямото наличие на инертни примеси фумигацията на кораби с дълбочина на трюмовете над 12м, и ако е необходимо експозицията да не превишава 3÷4 дни за препоръчване е да се извършва чрез циркулация на газ(J-Sistem)
При фумигация чрез циркулация на газ се залагат система от тръби в трюмовете на кораба преди започване на товарене. Монтират се помпи, осъществяващи циркулация на газ в целия обем на трюма. След приключване на товарните работи се влага фосфоводороден препарат и се включват помпите. Рециркулационната система гарантира равномерно разпределяне на фумиганта, добър ефект от фумигацията в цялата дълбочина на насипа и по кратка експозиция.
При фумигация с Фумигационни ръкави, магтоксин плочи и Деция Газ ЕКС Б / пакети / с активно вещество фосфин се гарантира, че след дегазация в продукцията няма остатъци от токсични вещества. При обгазяването с фумигационни ръкави фосводородните препарати се залагат в специални ръкави изработени от плат, а другите фумиганти са в хартиени плочи или пакети. Плочите и пакетите се влагат на повърхността,а ръкавите се влагат на 2 м дълбочина на фумигирания продукт след приключване на товарните дейности.
Експозицията на фумигацията се определя в зависимост от използвания препарат, температурата на продукта и дълбочината на трюмовете. След дегазация при замерени концентрации на фосфин по-ниски от 0.1ppm се счита че препарата е разграден напълно. Твърдите продукти от хидролизата / Mg(OH)2 и Al(OH)3 / са безвредни и се сепарират при преработка на зърното. При фумигация с ръкави,плочи или пакети, същите се събират и се унищожават съгласно законодаделствто на държавата на разтоварното пристанище . С фумигационните ръкави ,плочите и пакетите се изхвърлят остатъчните продукти от хидролизата на магнезиев или алуминиев фосфид.
Фумигацията се извършва на място посочено от възложителя след приключване на товарните работи.На екипажа на кораба се осигуряват респираторни защитни средства и газ измервателни средства за фосфин съгласно IMO ,както и необходимата документация издавана за фумигация на товара е съгласно всички Международни закони и изисквания.
Дезинсекция на силози, складове, мелници и производствени помещения
Дезинсекцирането на празни складове, силози, мелници и преработвателни предприятия се осъществява чрез влажен, аерозолен или газов начин. Методиката при дезинсекцията се основава на база на широка гама инсектициди с различна формулация / емулсионни концентрати, суспензионни концентрати, микроемулсии, микрокапсули, водоомокрящи се прахове /, които гарантират бързо действие и дълъг остатъчен ефект. Всички използвани препарати за дезинсекция са регистрирани и разрешени за използване в Република България и ЕС. При дезинсекция Инсектицидите се влагат посредством съвременна техника: атомизатори за студен аерозол, генератори за топъл аерозол, помпи с високо налягане, моторни ULV атомизатори, моторни пръскачки със скорост на аерозола 100 – 120 м/сек. Като разтворител при извършването на качествена дезинсекция на някой препарати се използват минерални масла и дизелово гориво.При извършването на качествена дезинсекция едно от най-важните неща е подборът на препаратите. Като вида на формулацията на препарата за дезинсекция се осъществява в зависимост от особеностите на всеки обект. Използват се комбинации от инсектициди за дезинсекция подбрани в зависимост от спецификата на всеки обект, вложени минимум на две обработки по различни методи на работа.
Дезинсекцията с препарати с провокиращо действие цели насекомите да бъдат провокирани да напуснат скривалищата си за постигане на по-голяма ефективност от следващите обработки. Използваните препарати за дезинсекция с провокиращо действие са слабо токсични, със среден период на последействие. Употребени самостоятелно за дезинсекция се наблюдава частичен контрол върху вредителите, бавно умиране на насекомите за определен период на последействие. В зависимост от херметизацията на обекта за дезинсекция се прилагат като студен така и топъл аерозол или дезинсекцията са осъществява чрез опръскване. За разтворители се използват – вода, масла, прилепители, дизелово гориво.
Дезинсекцията с препарати с много бърз първоначален ефект. Това са препарати със силно изразен фумигиращ ефект. Използваните препарати за дезинсекция с много бърз първоначален ефект са силно токсични дори за топлокръвни, унищожават възрастни насекоми и ларвите им, но се разпадат до 2-5 дни след Дезинсекцията до абсолютно безвредни съединения. Употребени самостоятелно след 48 часова експозиция се наблюдава отличен ефект, но след 7-14 дни се излюпват яйца, имагинират какавиди и няма токсично вещество, което да ги унищожи. При Дезинсекцията в зависимост от херметизацията на обекта се прилага като студен, топъл аерозол или чрез опръскване. За разтворители се използват – вода, масла, прилепители, дизелово гориво.
Дезинсекцията с препарати с голям период на последействие, които унищожават както новоизлюпените и имагинирали насекоми, така и насекоми влезли отвън. Това са препарати безвредни за топлокръвни, но със стабилна формулация гарантираща контрол върху вредителите за дълъг период от време с които може да си гарантира една качествена дезинсекция. Пълна обработка с препарати с голямо последействие се прилага при дезинсекция на мелници, фуражни заводи и други производствени помещения. Самостоятелно тази обработка която е част от добрата дезинсекция е неприложима поради слабия първоначален ефект. Поради високата цена на този вид препарати е икономически неизгодно пълна обработка на складове за зърно и зърнопродукти. На такива обекти се дезинсекцират потенциални скривалища на насекоми. Прилага се чрез опръскване. За разтворители се използват – вода, прилепители.
Дезинсекцията при не добре почистени силози, складове, мелници, фуражни заводи и други производствени помещения освен гореописаните обработки се извършва и фумигация.Комбинацията от дезинсекция и фумигация гарантира за продължителен период унищожаване на възрастни насекоми, ларви, яйца и какавиди.
Дезинсекцията на прилежащите площи цели унищожаването на насекоми намиращи се или укрили се извън дезинсекцираните обекти. Използват се препарати с контактно действие. При наличие на културни растения, овощни дървета и обработваеми площи за дезинсекция се използват подходящи инсектициди Дезинсекцията се извършва чрез мембранна помпа за високо налягане и моторни пръскачки. Разтворител на препаратите – вода. Използва се прилепител.
За постигане на добър ефект от дезинсекцията е необходимо да бъдат извършени подготвителни мероприятия.
Дезинсекция на празни силози и складове се извършва най-късно 15-30 дни преди запълването им. Производствени помещения се дезинсекцират пролетта, есента и когато се констатира увеличаване на популацията от насекоми.
Дезинсекция против кърлежи, мравки, хлебарки, мухи и др .
Методиката на обработките при Дезинсекция зависят от спецификата на обекта,популацията и вида на вредителите:като правило за качествена дезинсекция включва последователното използване на няколко препарата в зависимост от местата на заселеност. Съществуват препарати с различно действие и приложение – някои са с много добър първоначален ефект с изразено фумигиращо действие , други са с по-продължително действие като първоначалния ефект е слабо изразен.Според приложението им съществуват различни формулации
За ефективността на провежданата дезинсекция най-важното е да се провеждат периодични поддържащи (профилактични) обработки. Никога няма гаранция, че вредителите няма отново да се заселят. Те се пренасят с доставена стока в магазините и ресторантите, с пренесен багаж, по канализации, през улиците и тротоарите между съседни блокове, по фасадата на блока между съседи чрез чанти, минават през всякакви отвори, за да търсят нови територии и храна.
Дезинсекция на силози, складове, мелници и производствени помещения
Дезинсекцирането на празни складове, силози, мелници и преработвателни предприятия се осъществява чрез влажен, аерозолен или газов начин. Методиката при дезинсекцията се основава на база на широка гама инсектициди с различна формулация / емулсионни концентрати, суспензионни концентрати, микроемулсии, микрокапсули, водоомокрящи се прахове /, които гарантират бързо действие и дълъг остатъчен ефект. Всички използвани препарати за дезинсекция са регистрирани и разрешени за използване в Република България и ЕС. При дезинсекция Инсектицидите се влагат посредством съвременна техника: атомизатори за студен аерозол, генератори за топъл аерозол, помпи с високо налягане, моторни ULV атомизатори, моторни пръскачки със скорост на аерозола 100 – 120 м/сек. Като разтворител при извършването на качествена дезинсекция на някой препарати се използват минерални масла и дизелово гориво.При извършването на качествена дезинсекция едно от най-важните неща е подборът на препаратите. Като вида на формулацията на препарата за дезинсекция се осъществява в зависимост от особеностите на всеки обект. Използват се комбинации от инсектициди за дезинсекция подбрани в зависимост от спецификата на всеки обект, вложени минимум на две обработки по различни методи на работа.
Дезинсекцията с препарати с провокиращо действие цели насекомите да бъдат провокирани да напуснат скривалищата си за постигане на по-голяма ефективност от следващите обработки. Използваните препарати за дезинсекция с провокиращо действие са слабо токсични, със среден период на последействие. Употребени самостоятелно за дезинсекция се наблюдава частичен контрол върху вредителите, бавно умиране на насекомите за определен период на последействие. В зависимост от херметизацията на обекта за дезинсекция се прилагат като студен така и топъл аерозол или дезинсекцията са осъществява чрез опръскване. За разтворители се използват – вода, масла, прилепители, дизелово гориво.
Дезинсекцията с препарати с много бърз първоначален ефект. Това са препарати със силно изразен фумигиращ ефект. Използваните препарати за дезинсекция с много бърз първоначален ефект са силно токсични дори за топлокръвни, унищожават възрастни насекоми и ларвите им, но се разпадат до 2-5 дни след Дезинсекцията до абсолютно безвредни съединения. Употребени самостоятелно след 48 часова експозиция се наблюдава отличен ефект, но след 7-14 дни се излюпват яйца, имагинират какавиди и няма токсично вещество, което да ги унищожи. При Дезинсекцията в зависимост от херметизацията на обекта се прилага като студен, топъл аерозол или чрез опръскване. За разтворители се използват – вода, масла, прилепители, дизелово гориво.
Дезинсекцията с препарати с голям период на последействие, които унищожават както новоизлюпените и имагинирали насекоми, така и насекоми влезли отвън. Това са препарати безвредни за топлокръвни, но със стабилна формулация гарантираща контрол върху вредителите за дълъг период от време с които може да си гарантира една качествена дезинсекция. Пълна обработка с препарати с голямо последействие се прилага при дезинсекция на мелници, фуражни заводи и други производствени помещения. Самостоятелно тази обработка която е част от добрата дезинсекция е неприложима поради слабия първоначален ефект. Поради високата цена на този вид препарати е икономически неизгодно пълна обработка на складове за зърно и зърнопродукти. На такива обекти се дезинсекцират потенциални скривалища на насекоми. Прилага се чрез опръскване. За разтворители се използват – вода, прилепители.
Дезинсекцията при не добре почистени силози, складове, мелници, фуражни заводи и други производствени помещения освен гореописаните обработки се извършва и фумигация.Комбинацията от дезинсекция и фумигация гарантира за продължителен период унищожаване на възрастни насекоми, ларви, яйца и какавиди.
Дезинсекцията на прилежащите площи цели унищожаването на насекоми намиращи се или укрили се извън дезинсекцираните обекти. Използват се препарати с контактно действие. При наличие на културни растения, овощни дървета и обработваеми площи за дезинсекция се използват подходящи инсектициди Дезинсекцията се извършва чрез мембранна помпа за високо налягане и моторни пръскачки. Разтворител на препаратите – вода. Използва се прилепител.
За постигане на добър ефект от дезинсекцията е необходимо да бъдат извършени подготвителни мероприятия.
Дезинсекция на празни силози и складове се извършва най-късно 15-30 дни преди запълването им. Производствени помещения се дезинсекцират пролетта, есента и когато се констатира увеличаване на популацията от насекоми.
Дезинсекция против кърлежи, мравки, хлебарки, мухи и др .
Методиката на обработките при Дезинсекция зависят от спецификата на обекта,популацията и вида на вредителите:като правило за качествена дезинсекция включва последователното използване на няколко препарата в зависимост от местата на заселеност. Съществуват препарати с различно действие и приложение – някои са с много добър първоначален ефект с изразено фумигиращо действие , други са с по-продължително действие като първоначалния ефект е слабо изразен.Според приложението им съществуват различни формулации
За ефективността на провежданата дезинсекция най-важното е да се провеждат периодични поддържащи (профилактични) обработки. Никога няма гаранция, че вредителите няма отново да се заселят. Те се пренасят с доставена стока в магазините и ресторантите, с пренесен багаж, по канализации, през улиците и тротоарите между съседни блокове, по фасадата на блока между съседи чрез чанти, минават през всякакви отвори, за да търсят нови територии и храна.
„Бул Агро Контрол 1” ЕООД – bulagrocontrol.bg
Адрес: гр. Добрич
Моб. тел.: 0886 902 414; 0897 826 622
Текст и изображения: bulagrocontrol.bg