ЕМ ДЖИ Консулт 2008 ЕООД
ЕМ ДЖИ Консулт 2008 ЕООД извършва професионална, високо ефективна дезинфекция, дезинсекция, дератизация и дезакаризация в областта на туризма, хранително-вкусовата и текстилната промишленост, учебни заведения, детски и здравни заведения, административни сгради, производствени и складови помещения, силози, обществени обекти и частни домове.
Фумигацията е процес на обгазяване на затворени площи, с чиято помощ се унищожават съответните вредители. Чрез газовата дезинсекция се унищожават множество инсекти в промишлените предприятия, големите складове, както и пространствата, в които е невъзможно да се извърши стандартна дезинсекция.
Фумигацията е широко прилаган метод за обеззаразяване на зърнени суровини и зърнени продукти, както и на складови и производствени помещения. С нейна помощ се унищожават всички видове летящи насекоми – комари, мухи, оси, стършели, мушички и др, в това число в затворени и открити площи.
Фумигацията се използва също в борбата със селско-стопанските вредители – житен молец, тютюнев молец, както и всички останали видове летящи насекоми – оси, пчели, стършели, комари, мухи. Прилагат се отровни газове или пари, както и твърди и течни вещества, от които се образуват отровни пари при разлагане и при изпарение.Тези газови пестициди се наричат още фумиганти – от латинската дума „fumus” – „дим”.
Фумиганти е събирателно понятие, което включва всички токсични и отблъскващи препарати, използвани при газовата дезинсекция. Активното вещество на фумиганта (най-често пиреотроид с продължително остатъчно действие) е силен газообразен инсектидицид, който е безопасен за хората и животните.
Най-често се използват фосфин, метилбромид, хлорпикрин, дихлоретан, както и различни смеси(сероводород, тетрахлорметан, формалин) и др.
Унищожаването на вредните насекоми посредством фумигация обхваща следните области:
• Газова обработка на хранилища
• Обеззаразяване на складове и складови помещения
• Дезинсекция на производствени помещения
• Фумигация на транспортните средства в процеса на транспортиране на продукцията
• Обработка на мелници, асансьори
• Дезинсекция на празни складове с фосфороводород
• Обеззаразяване на зърно и продукция в складове
• Фумигация на зърно в силозни клетки
• Обеззаразяване на продукция в жп вагони
Начин на действие
Самия процес на фумигация предизвиква защитна реакция при вредителите. Газовите инсектициди причиняват затваряне на дихалцата на насекомите и по този начин се прекратява газообмена с околната среда. В така създалите се условия вредителите оцеляват от 20 мин до 2 дни, докато се изразходи кислорода, останал в трахейната система. След изчерпване на неговите запаси насекомите са принудени да отворят дихалцата си и да погълнат част от фумиганта, който отравя целия организъм.
Ефективност
Ефективността от прилагането на фумигантите зависи от няколко фактора – концентрация на фумиганта, влажност, температура, вид на вредителя, както и стадия на неговото развитие. Като най-важен фактор се определя температурата на средата на обитание на вредителите. При по-висока температура процесите в организма протичат с по-висока интензивност и леталния ефект настъпва по-бързо. Според етапа на развитие и вида на вредителите се определя необходимото количество фумигант за постигане на летален ефект. Установено е, че какавидите притежават най-висока устойчивост. Максималния ефект от фумигацията настъпва след второто денонощие, когато препарата е в най-голяма концентрация и действа не само върху насекомите, но и върху техните ларви.
Дезинсекцията представлява комплекс от мерки и методи, използвани в борбата с членестоногите, пренасящи инфекциозни заболявания и причиняващи вреда на човека. Чрез дезинсекцията се извършва контрол върху числеността и популацията на опасните за човешкото здраве насекоми (хлебарки, комари, кърлежи, бълхи, мравки, мухи, молци, оси, дървеници, дървояди и др).
КЪДЕ СЕ ИЗВЪРШВА ДЕЗИНСЕКЦИЯТА?
- В частни домове, където насекомите (хлебарки, бълхи, мухи, мравки, дървеници) попадат посредством внесени отвън предмети или с помощта на домашния любимец.
- В производствени и административни сгради.
- Обществени и частни тревни площи (детски площадки, паркове и дворни поляни), където насекомите се разпространяват безпрепятствено.
КОГА СЕ ПРЕПОРЪЧВА ДЕЗИНСЕКЦИЯ?
- За превенция на риска от опаразитяване. Профилактичната дезинфекция включва комплекс от превантивни мерки, с помощта на които се създават неблагоприятни условия за развитие и разпространение на членестоногите.
- Чрез изтребителната дезинфекция се осигурява изчистване на обектите от инсекти и се ограничава възможността за вторично им опаразитяване.
ВИДОВЕ ДЕЗИНСЕКЦИЯ
- Медицинската дезинсекция е свързана с борбата с насекоми- преносители на патогенни микроорганизми и паразитиращи върху човешкия организъм – кърлежи, въшки, комари и др.
- Ветеринарната дезинсекция е насочена към унищожение на насекомите паразитиращи върху животните. Тя включва методи и средства, които са безопасни за техния организъм.
- Селскостопанската дезинсекция се използва в борбата със вредителите в селското стопанство.
МЕТОДИ ЗА ДЕЗИНСЕКЦИЯ
В борбата с насекомите се използват физични, биологични, химични и механични средства.
Най-широко приложение има химичния метод – чрез използване на инсектицидни средства, които убиват насекомите. При химическата дезинсекция вредните насекоми и селскостопанските вредители се унищожават с химически препарати, безвредни за хората и животните.
Технологията на обработката на обекта зависи от неговата диагностиката и включва последователното използване на няколко препарата в зависимост от местата на заселеност. Съществуват дезинсектанти с различно приложение – някои се използват за изчистване от вредителите за определен период, други притежават малко по-дълготраен ефект,а трети са с по-продължително действие.
Най-често в борбата с вредителите се използват насекомоуловители, инсектицидни лампи и лепила и ултразвук.
Насекомоуловителите представляват мрежести кутии с тесен лабиринтообразен вход. В центъра на кутията се поставя ароматна примамка (през деня) или ярка лампа (през нощта). Насекомите лесно попадат в уловителя и е невъзможно да излязат от него.
Инсектицидните лампи излъчват поляризирана светлина, с помощта, на която притеглят насекомите и след попадането в обхвата им ги убиват с ток с високо напрежение. Тя има изключително висока ефективност при неутрализирането на комари, мухи, оси и други насекоми
Инсектицидните лепила се произвеждат от лепкави вещества с приятен за насекомите аромат. Нанасят се върху лека, гладка повърхност (картон, тънки пластмасови листове и др). Насекомите залепват и умират. Друг често използван вариант са инсектицидните ленти, които се закачат да висят свободно в помещенията.
Ултразвукът излъчва мощен ултразвуков сигнал, който е недоловим за човешкото ухо и по този начин прогонва насекомите, без да причинява смъртта им. За постигане на добри резултати е необходима постоянната му употреба.
Инсектицидните кремове и гелове се използват в помещения, които се обитават от хора с алергии или непоносимост към определени химически вещества и дават изключително добри резултати.
Обикновено борбата с инсектицидите изисква време и знания, както за биологията на конкретния вредител, така и за спецификата на действие на различните препарати. Ето защо в случай на опаразитяване е необходимо да потърсите професионална намеса.
Дератизацията представлява система от мероприятия за унищожаване или контрол на числеността на вредните гризачи ( плъхове, мишки, полевки и др.). За да бъде борбата с гризачите ефективна е важно изтребителната дератизация да бъде съчетана с мерки за превенция, влючващи създаване на неблагоприятни условия за развитие и поява на нови вредители.
Дератизацията се извършва в административни сгради, офиси, складови и производствени помещения (ресторанти, сладкарници, столове, магазини), жилищни помещения (жилищни стаи, тавани, мазета, жилищни дворове), паркове, градини, здравни заведения, училища, детски градини и други обществени заведения.
Дератизацията се осъществява чрез физични, химични и биологични методи.
Към физичните методи спада използването на капани и ултразвук.
Капаните са устройства, които съдържат примамка и се задвижват от пружини, при попадане на гризача. Те се използват предимно в бита и не са подходящи за масова дератизация.
Изтребването на гризачите с ултразвук се извършва, чрез разполагането в жилището на звукови установки, които издават силен сигнал, недоловим за човешкото ухо. Ултразвукът безпокои гризачите и ги държи далече от контакт с озвучените помещения. Ултразвукът е приложим единствено за защита на складови помещения, тъй като продължителното му използване в присъствие на хора не е желателно. Поради спецификата си на действие за постигане на добри резултати той трябва да бъде използван непрекъснато. При спиране на излъчването на сигнала гризачите се завръщат отново опаразитеното помещение. Освен това ултразвуковите установки изискват непрекъснато електрозахранване и техническа поддръжка
Най-често дератизацията се извършва чрез химични методи, в основата на които стои отравянето на вредителите чрез химически препарати – родентициди. Всеки конкретен препарат има тясно предназначение и спецификация. Произвеждат се от растителни (например морски лук, стрихнин и др.) и синтетични материали.
В зависимост от степента на отравяне и бързината на действие се различават бързодействащи и бавнодействащи.
Бързодействащите препарати се използват рядко, основно от професионалисти. Причината е в специфичността им на действие и силната интоксикация, която предизвикват при попадане в човешкия организъм. Повечето от тези препарати са опасни и за домашните животни, тъй като са предназначени да убиват топлокръвни животни.
Бавнодействащите препарати имат широко приложение.
При неколкократно приемане те трайно блокират кръвосъсирването и до пет-десет дни гризачите умират от вътрешни кръвоизливи. Предимството на тези отрови е тяхната относителна безвредност – при еднократно приемане, дори и във високи дози те са безопасни. Освен това, при неколкократно приемане смъртта не настъпва внезапно, а в продължение на няколко дни, което изключва възможността за отравяне на хора и животни
Най-широко използваната бавнодействаща отрова е кумаринът и неговите производни.
Борбата с гризачите има голямо епидемиологично значение, тъй като те са опасни разпространители на много заразни и паразитни заболявания. Мишките и плъховете са както биологични, така и механични преносители на зарази. Високата им подвижност е предпоставка за широкото разпространение на пренасяните болести за кратко време. Всичко това налага своевременно провеждане на целенасочени мероприятия за тяхното унищожение.
ЕМ ДЖИ Консулт 2008 ЕООД – hlebarkibg.com
Централен офис:
Адрес: гр. София, кв. Витоша, ул. Иван Радоев № 34, вх. А, ет. 3, ап. 6
Моб. тел.: 0887 700 600; 0887 318 360;
Е-mail: office@ mgconsult2008.com
Регионални офиси:
Адрес: гр.Пловдив, бул. Вaсил Левски №68, ет. 1, ап. 2
Моб. тел: 0887 350 355; 0878 355 001; 0878 344 004;
Е-mail: office@ mgconsult2008.com
Адрес: гр. Бургас, жк. Славейков, бл.36
Моб. тел: 0886 84 58 50
Е-mail: office@ mgconsult2008.com
Адрес: гр. Стара Загора
Моб. тел: 0894 61 87 98
Е-mail: office@ mgconsult2008.com
Адрес: гр. Велинград, ул. Антон Страшимиров №10 А
Моб. тел: 0884 553 605
Е-mail: office@ mgconsult2008.com
Адрес: гр. Сливен
Моб. тел. 0877 700 494
Е-mail: office@ mgconsult2008.com
Текст и изображения: hlebarkibg.com