Исторически музей – Харманли
Идеята за изграждане на институция, занимаваща се със събиране, изучаване, опазване и популяризиране на артефакти, свързани с миналото на гр. Харманли и региона, се заражда в местната културна общност още към края на 50-те години на миналия ХХ век. За нейната реализация започва да се грижи специално изграден към ОНЧ ”Дружба” – гр. Харманли музеен съвет. През 1964 г., след няколко години упорита работа на този съвет, в Министерство на културата с разрешение на КИК е регистрирано съществуването на музейна сбирка към ОНЧ ”Дружба” – гр. Харманли.
Първата сграда на музейната сбирка в Харманли Следват още 4 години на събиране на експонати, тяхното обработване, подготовка на експозиционни площи и през 1968 г., на 18 януари, във връзка с организираната по повод 90 години от освобождението на Харманли от османско робство изложба, сбирката е открита за посещения. Първоначално тя намира подслон в първата сграда на училището в града, построена след 1835 г. и намираща се в близост до църквата „Св. Атанасий”.
Пръв уредник е дългогодишният читалищен деятел Златан Петров, роден в с. Черна могила през 1911 г., получил образование в Педагогическа гимназия в гр. Харманли и учителствал дълги години в родното си село.
В музейната сбирка са обособени три отдела – археология, етнография и революционно движение и национално-освободителни борби. С възрожденски ентусиазъм Зл. Петров подхожда към своите задължения – събира експонати както чрез организирани по селищата в региона откупки, така и чрез случайни постъпления, инвентира новопостъпилите материали, организира изложби. По-съществен е обаче приноса му за популяризирането на културното наследство на региона. Негова е заслугата за обявяването на съществуваща в местността „Извора на Белоногата” чешма за национален паметник на културата, свързан с поемата на П. Р. Славейков. Зл. Петров се занимава и с теренни обхождания в региона като натрупва немалък обем информация за културно – историческите паметници на територията на общината. Организира и съвместни инициативи с
Исторически музей – гр. Хасково, като сред тях са разкопките в местността „Теке баир” при с. Овчарово, а също в местността „Градището” между селата Бисер и Черна могила. Трябва да се отбележи и организираното от него реставриране на почти порутената постройка на съществуващия в с. Богомил мюсюлмански молитвен дом „Текето”. След пенсионирането си през 1971 г. Златан Петров продължава да работи като уредник при музейната сбирка, като напуска този пост едва през 1993 г.
Нуждите на новото време и разрастващата се дейност на институцията налагат нуждата от привличане на подготвени специалисти. Такъв е започналият работа след 1980 г. Росен Стефанов. Завършил история и специализирал етнография в Полша първоначално той работи като уредник, а след 1993 г. и като директор на музейната сбирка. За съжаление преждевременната му кончина през 1999 г. слага край на една добра професионална кариера. Междувременно в харманлийската общественост назрява идеята за израстване на първоначалната сбирка и превръщането й в Исторически музей. За пръв път тази идея е изказана от тогавашния кмет на Община Харманли инж. Г. Генев. В своя докладна до Министерство на културата той обосновава необходимостта от такава стъпка. Едва през 2000г. обаче тази идея става факт. С Решение на Общинския съвет № 327/ 27.10.2000 г., Протокол № 15 музейната сбирка се преобразува в Исторически музей. Предприета е съгласувателна процедура с Министерство на културата, като съгласието на институцията е получено на 17.11.2000 г. Според него в музея се обособяват три отдела – археология, етнография и нова и най-нова история. Поста „директор” е заеман до 2002 г. от М. Райдовски, впоследствие продължил като уредник до 2009 г. След 2002 г. и след проведен конкурс на тази длъжност е назначен Н. Колев, който работи като такъв до 2009 г. От 2002 г. тук започва работа като уредник на отдел „Етнография” и Татяна Димитрова.
Сегашната сграда на Историческия музей в Харманли Построена след 1884 г. по проект на италианския архитект Пиетро Монтани, сградата е използвана дълги години като пощенска станция, след 9 септември, 1944 г. се използва като седалище на околийския началник и като управление на Народната милиция, а след построяване на новата пощенска сграда – като управление на АПК – гр. Харманли. След известен период, в който тя е необитаема и след предприет мащабен ремонт, след 1993 г. тя е предоставена за нуждите на музейното дело, а решението на общинския съвет за създаването на Историческия музей потвърждава този факт. Сградата е предложена за обявяване за архитектурен паметник на културата. Тя масивна, двуетажна, разполага с 350 кв.м. експозиционна площ, обособени са фондохранилища, административна част и помещение, пригодено за библиотека, разполагаща с над 1000 тома литература. Към настоящия момент в Исторически музей – гр. Харманли работят двама уредници – Татяна Димитрова, уредник на отдел „Етнография” и Добромир Атанасов, уредник на отдел „Нова и най-нова история” и фондовик на отдел „Археология”. Директор от 2009 г. е доц. д-р Тошо Спиридонов.
Към настоящия момент в музея е обособена библиотека, която към момента разполага с над 1000 тома литература. Тя е специализирана и разпределена по отдели – археологическа, етнографска, историческа, краеведческа, периодични издания на различни музеи в страната, както и обща литература, невлизаща в посочените по-горе категории. Най-малък е броят на издания от областта на археологията, а най-добре са представени различни области на историческото познание – както българска, така и световна история. Част от литературата в библиотеката на Музея е на полски език (дарение от съпругата на Р. Стефанов), като това особено се отнася за историческата и етнографската литература.
В музея могат да се намерят и получат срещу дарение Туристическия атлас на Община Харманли, туристическа карта с обектите за културен туризъм на общината, детска сглобяема картонена крепост – модел на Кастра Рубра, както и първа книжка на научното издание на музея („Castra Rubra”), която включва статии на Б. Борисов, Б. Бориславов, Кр. Димитрова, Т. Спиридонов и хроника.
Създаването на Отдел Природа в Историческия музей – Харманли предстои. В областта няма такъв отдел и затова откриването му е повече от наложително. Още повече, че общината обхваща два обособени района – на Сакар планина и на Източните Родопи, всеки със своите природни и биологически особености. Наред с обещаните от музея Земята и хората минерали и други експонати, тук биха могли да намерят място и препарирани птици и животни – представители на биологичния свят, изготвени от професионалисти и любители, ловци, както и хербарии, събрани и подготвени от ученици и любители на природата. Така отделът ще може да се използва освен за разглеждане и за провеждане на открити уроци по биология, ботаника и природознание – не „на сухо”, а с демонстрация на живо на отделни образци. В тези уроци ще се разказва за характерните черти на природата на общината и областта, на природните забележителности, изкопаеми и др.п. Ще могат да се видят и намерените в района бивни от праисторически животни – мамути и др.п. Подготвят се и се търсят и видеофилмчета, посветени на природата, животните, растенията не само от района. |
Исторически музей – Харманли – harmanli-museum.org
Адрес: гр. Храманли, Пл. Възраждане №11
Тел: 0373 87 992
E-mail: obimh@ abv.bg
Текст и изображения: harmanli-museum.org