Нотариус Ваня Карасанова – Тончева – 444 – София

ЗА НАС

ScreenHunter_28208 Sep. 02 06.30Добре дошли на личния сайт на Нотариус №444 / Ваня Карасанова – Тончева.

Тук може да намерите информация относно услугите и дейностите, които се извършват от нотариус, както и полезна информация за това каква е ползата от нотариуса.

А за да научите повече относно Ваня, може да прочетете нещо за нея или пък да разгледате галерията.

Ако имате нужда от нотариални услуги и желаете да се свържете с Ваня, или пък просто да и напишете няколко реда, винаги може да го направите от тук.

РАБОТНО ВРЕМЕ:
От понеделник до петък от ̣ 10:00 до 17:00 часа.
Почивни дни – събота, неделя и официални празници.

УСЛУГИ

ОБЩО ЗА ДЕЙНОСТТА
Нотариусът е лице, на което държавата възлага извършване на предвидените в законите нотариални действия (чл.2 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност).

Условно бихме могли да разделим дейността на нотариуса на две групи:

І. УДОСТОВЕРИТЕЛНА ДЕЙНОСТ на нотариуса, произтичаща от удостоверителната функия, възложена му от държавата. Тази дейност включва правото на нотариуса:
– да удостоверява подписите, датата и съдържанието на представени пред него от страните документи (напр. пълномощни, декларации, договори и др. подобни);
– да удостоверява верността на преписи от документи (напр. преписи от дипломи, от актове за раждане и др.);
– да приема за съхранение саморъчни завещания, документи и книжа;
– да обявява саморъчни завещания;
– да съставя и подписва (удостоверява) нотариални актове за различни видове сделки с недвижими имоти (продажби, дарения, замени, учредяване на право на строеж и др. подобни);
– да съставя актове за нотариални завещания и актове за отмяна на завещания;
– да съставя констативни протоколи за явяване и/или неявяване на лица пред него за извършване на определени действия;
– да връчва нотариални покани;
– да извършва други удостоверявания, възложени му от закона – напр. протести по записи на заповед.

ІІ. НЕУДОСТОВЕРИТЕЛНА ДЕЙНОСТ на нотариуса (ДЕЙНОСТ КАТО ЮРИДИЧЕСКИ СЪВЕТНИК). Към нея спадат:
– изготвяне и проверка на проекти за документи, свързани с нотариалната дейност (изготвяне на проекти за нотариални актове, договори, пълномощни, нотариални завещания и др.);
– устни и писмени консултации,
– посредничество при изясняване волята на страните;
– набавяне на справки, документи, книжа и други;
– изпълнение на завещания и управление на имущество.

НОТАРИУС

Защо да се обърнем към нотариус?

От гледна точка на изискването за нотариална заверка, документите могат да бъдат разделени на два вида: Такива, които задължително трябва да бъдат нотариално заверени (напр. договорите за покупко-продажба на регистрирани МПС) и такива, за които това не е задължително (напр. договорите за наем).

За документите, подлежащи на задължителна нотариална заверка, отговорът на въпроса “Защо нотариус?” изглежда прост – “Защото сме длъжни.” А защо сме длъжни? – Защото за сключването на определени видове договори законът е предвидил изискване за предварителна проверка и контрол от компетентно, безпристрастно и независимо лице с оглед опазване сигурността на гражданския оборот и опазване на правата и интересите на страните. Затова при документите, за които нотариалната заверка е задължителна, казаното по-долу важи в най-голяма степен.

Каква е ползата от нотариалната заверка? Какви предимства ни дава тя?

– Проверка за законосъобразност – При заверката на даден документ (напр. договор) нотариусът е длъжен да провери легитимацията на страните и тяхната правоспособност и дееспособност за сключването на сделката, материализирана в този документ, както и да провери, дали съдържанието на документа не противоречи на закона. По този начин се избягват последващи спорове и разходи по съдебни дела.

– Изясняване на правата и задълженията на страните – Нотариусът е длъжен да запознае страните ясно, точно и недвусмислено с правата и задълженията, които те поемат, подписвайки съответен документ. Нотариусът е длъжен да бъде безпристрастен и няма право да дава предимство на едната страна пред другата.

– Доказателствена сила – Щом като даден документ е заверен от нотариус, до доказване на противното се приема за установено, че този документ е подписан от лицата, посочени като негови страни и е подписан на датата, посочена в заверката.

– Изпълнителна сила – Нотариално заверените договори имат т.нар. изпълнителна сила по отношение на съдържащите се в тях задължения за предаване на вещи и изплащане на парични суми. Това означава, че изправната страна по договора може да се снабди с изпълнителен лист по една кратка процедура, без да е необходимо да води продължителни дела.

ГАЛЕРИЯ

ScreenHunter_28200 Sep. 02 06.25ScreenHunter_28201 Sep. 02 06.25ScreenHunter_28202 Sep. 02 06.25ScreenHunter_28203 Sep. 02 06.25ScreenHunter_28204 Sep. 02 06.25ScreenHunter_28205 Sep. 02 06.25ScreenHunter_28206 Sep. 02 06.26
КОНТАКТИ

Нотариус Ваня Карасанова – Тончева – 444 – София – notarius444.com
Адрес: гр. София, ул. Княз Борис 1 №156, ап.4
Моб.тел.: 0888 802 350
Е-mail: notarius444@ abv.bg

Текст и изображения: notarius444.com

За автора