Агенцията по обществени поръчки
Агенцията по обществени поръчки е създадена на 12.03.2004 г. с Постановление № 56 на Министерски съвет (обн. ДВ, бр. 24 от 23.03.2004 г.) съгласно Закон за обществените поръчки в сила от 01.10.2004 г., който предвижда създаването на самостоятелна административна структура в тази област.
Дейността, структурата, организацията на работа и съставът на Агенцията по обществени поръчки се регламентират от Устройствен правилник. Агенцията е подчинена на Министъра на икономиката, енергетиката и туризма и го подпомага при осъществяването на държавната политика в областта на обществените поръчки.
Приоритет на Агенцията по обществени поръчки е да осигури ефективност на системата за обществени поръчки в България, съблюдавайки принципите за:
- публичност и прозрачност;
- свободна и лоялна конкуренция;
- равнопоставеност и недопускане на дискриминация.
Агенцията се ръководи и представлява от г-жа Миглена Павлова – Изпълнителен директор и е организирана в три дирекции:
Законодателната уредба в областта на обществените поръчки в България датира от 1997 г., когато е приет Закон за възлагане на държавни и общински поръчки. През 1999 г. той е отменен с приетия тогава Закон за обществените поръчки.
Действащ към момента е влезлият в сила на 1 октомври 2004 г. закон, който е изготвен в съответствие с действащите европейски директиви. Наред с него са приети редица подзаконови нормативни актове, с което се очертава законодателната рамка в сферата на обществените поръчки. В тези актове са направени редица промени, най-съществените от които са през 2006г., във връзка с присъединяването на България към Европейския съюз, с цел постигане на пълно съответствие с европейското законодателство в тази област и по-конкретно с приетите регламенти и директиви.
Съгласно Договора за създаване на Европейската общност регламентите имат пряко приложение и пораждат права и задължения за всички субекти на европейското право, без да е необходимо въвеждането им в национален нормативен акт. Директивите от своя страна нямат пряко действие за държавите-членки, а се реализират чрез съответни вътрешноправни актове, които отчитат националните особености.
Целта на законодателството в областта на обществените поръчки е осигуряване на ефективност при разходването на бюджетни и извънбюджетни средства, както и на средства, свързани с извършването на дейности с обществено значение.
Тази област дава на потребителите на Портала възможност да се запознаят с дейностите, насочени към установяване на ефективни способи за разходване на бюджетните средства и създаване на обстановка, при която са гарантирани правата на всички лица, имащи интерес от възлагането на обществени поръчки.
В АОП са разработени образци на документи, свързани с възлагането на обществени поръчки. Те включват образците, установени с Регламент на Европейската комисия и утвърдени от министъра на икономиката и енергетиката, както и други образци, утвърдени от изпълнителния директор на АОП, допринасящи за стандартизиране и подобряване качеството на публикуваната информация.
Поддържат се различни списъци във връзка с правомощията на изпълнителния директор на агенцията по чл. 19, ал. 2 от закона.
Изготвените методически указания са едно от средствата за оказване на помощ на възложителите и кандидатите за изпълнители за точното и еднакво прилагане на нормативните актове при спазване на принципите на публичност, прозрачност, свободна и честна конкуренция и равнопоставеност на всички участници.
Посредством практическите указания се оказва помощ на заинтересованите лица по въпроси, свързани с формата и реда за изпращане на подлежащата на публикуване информация, насоки за работа със специализирания софтуер “Редактор на форми” и др.
Издаваните от агенцията наръчници и ръководства са друг инструмент за подпомагане процеса на възлагане на обществени поръчки. В тях се съдържат синтезирани модели на провеждане на процедурите, препоръки, примерни образци и др.
Провежданите тристранни срещи между експерти от Агенцията по обществени поръчки, Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция, и съгласуваните становища на трите институции са пример за ефективно взаимодействие между органи, отговорни за различни аспекти от един цялостен процес. Целта е обсъждане на спорни въпроси, възникнали при практическото прилагане на законодателството по обществени поръчки. Подписаните протоколи отразяват единното мнение на посочените институции и по този начин способстват за утвърждаване на непротиворечива практика.
Агенцията по обществени поръчки – aop.bg
Адрес: гр. София, ул. Леге 4
Tел.: 02 940 70 67; 02 940 70 68
Текст и изображения: aop.bg