Община Гърмен

ЗА НАС

GARВ древността районът е населяван от различни племена и племенни групи. Най-трайни следи оставят траките, славяните и прабългарите. В поречието на Горна и Средна Места и по склоновете на Западните Родопи се настанява главно тракийското племе беси. Сведения за траките се срещат и в Омировата “Илиада”, където се дава описание на тракийския аристократ Резос. Свидетелства за богатия живот на траките по тези места са останките в множеството могили, пръснати из Гърменското поле. При направените последни проучвания на някои от тях са намерени фрагменти от атически съдове, особено в местността Драача над селото. Могилни некрополи има и в землищата на съседните села Блатска, Дебрен, Дъбница, Хвостяне. Интересни находки са открити при изграждането на сушилня за тютюн в село Дебрен – там, където е сега училището.

След продължителни борби между настъпващите римски воини и местните траки към 146 година Гоцеделчевският край е вече под римско владичество. В местността Драача римляните заварват тракийското селище Кейрпара. Недалеч от него император Траян (98-117) изгражда нов град и в чест на победата над даките в Добруджа го нарича Никополис ад Нестум (град на победата на Места). Градът е построен през 102-106 г. от н.е. на левия бряг на река Места и отстои на около 7.5 км от Гоце Делчев, където днес се намира квартал “Заграде”. Издигнат е вероятно върху останките на тракийско селище.

В Никополис са сечени монети по времето на императорите Комод (176-192), Септимий Север (193-211), Каракала (192-217) и Гета (209-212), убит от брат си Каракала. Намерени са монети с образа на Юлия Домна – жена на император Септимий Север и майка на Каракала и Гета.

Градът е разрушен в края на VІ век от славяните. Тук се заселва племето смоляни, което владеело местата чак до Централните Родопи. Славяните изграждат много селища. Занимават се със земеделие и скотовъдство – сеят просо, пшеница, лен, конопени и бобови растения, отглеждат едър и дребен рогат добитък и птици. Кланят се на много богове, но особено почитат Перун. Когато приемат християнската вяра, свързват култа към Перун с християнския светец Илия и създават много светилища в негова чест. Такова оброчно място се е запазило и до днес на изток от Гърмен, където всяка година се колят животни за курбан.

ИНФРАСТРУКТУРА
Пътна мрежа
На територията на община Гърмен третокласните пътища са с обща дължина 34 км:
Господинци – Балдево – Огняново – Гърмен – Дъбница – Хвостяне – Блатска
Гоце Делчев – Дъбница – Долно Дряново – Сатовча
Всички останали пътища са четвъртокласни с обща дължина 51 км.

Всички пътища са асфалтирани, но износени. Някои (като Гърмен – Ковачевица и Огняново – Рибново) са тесни и е наложително разширяването им.

Транспортното обслужване се извършва от 4 малки частни фирми и “Динамо” АД – Гоце Делчев. Разкрити са общо 14 линии. Автобусите, микробусите и такситата на територията на общината задоволяват нуждите на населението от транспортни услуги.

ВиК

Полските села на общината се захранват с питейна вода от р. Туфча. Някои от селата – Гърмен и Дебрен, имат и допълнителни самостоятелни водоизточници. Огняново и Марчево се водоснабдяват с минерална вода от Огняновските бани, а с. Дъбница – с помпа от сондаж на река Места.

Планинските села имат собствени водоизточници, от които се водоснабдяват гравитачно с изключение на с. Осиково и с. Скребатно, където водоснабдяването е с помпи.

На територията на община Гърмен няма пречиствателни станции. Водоснабдяването с питейна вода е недостатъчно, особено през лятото, когато повечето села са на режим.

Канализационната мрежа е изградена във всички села. Частично изградена е в селата Скребатно, Рибново, Хвостяне, Долно Дряново, Ореше, Крушево, Лещен.

Цената на водата е 1.06лв./м3

СЪОБЩЕНИЯ, ЕЛЕКТРОСНАБДЯВАНЕ, ТОПЛОФИКАЦИЯ И ГАЗИФИКАЦИЯ

Съобщения
Във всяко село има пощенска служба. АТЦ са общо 6 – в Рибново, Осиково, Гърмен, Дъбница, Долно и Горно Дряново.

В цялата община, с изключение на много малко места, има покритие на GSM. Тарифата на БТК е 0.07 лв. за импулс.

Интернет-клуб има във всички по-големи села – Гърмен, Дебрен, Долно Дряново, Рибново.

Електроснабдяване
Общината се захранва с ел. енергия с електропроводи високо напрежение 20 kV от подстанция Гоце Делчев.

Във всички села са изградени мрежи с ниско напрежение 220 V.

Топлофикация и газификация
На територията на общината няма изградени съоръжения за топлофикация и газификация.

 

КУЛТУРА

Културно-исторически забележителности
· Внушителни останки от античния град Никополис ад Нестум
· Останки от средновековно селище (Х-ХІV в.)
· Църквата “Свети Георги” (1898 г.) – паметник на културата
Село Лещен – ваканционно селище с обновени възрожденски къщи, но със запазен автентичен вид.
Село Ковачевица
· Уникално възрожденско архитектурно наследство
· Църквата “Свети Никола” (1847 г.)
· Интересни археологически обекти в околността
Селото предлага богати възможности за пълноценен отдих сред самобитна атмосфера и патриархално спокойствие.
Село Дъбница (на 10 км. източно от Гърмен) – късноантична и средновековна крепост.
Село Скребатно – музей.

Читалища
Читалище “Искра – 1924″ с. Гърмен
07523/2114

Читалище “Асен Златаров” с. Огняново
07523/3165

Читалище “Отец Паисий” с. Дебрен
07523/3950

Читалище “Зора” с. Дъбница
07522/352

Читалище “Никола Вапцаров” с. Долно Дряново
07531/283

Читалище “Възраждане” с. Горно Дряново
07527/333

Читалище “Изгрев” с. Рибново
07526/217

Читалище “Светлина” с. Ковачевица
07527/412

Читалище “Христо Ботев – 1919″ с. Скребатно
0897 95 65 99

ЕКОЛОГИЯ

Атмосферният въздух в община Гърмен е екологично чист основно поради две причини: отсъствието на производствени мощности, които да определят постоянни или залпови източници на замърсяване, и наличието на обилна горска растителност в района. Минимално специфично влияние в локален мащаб оказват наличните минерални извори край село Огняново, но те не се отразяват върху нормалните показатели за качеството на атмосферния въздух.

ГАЛЕРИЯ

2346TEHNO
КОНТАКТИ

Общинска администрация с. Гърмен – garmen.bg

Адрес: с. Гърмен, ул. “Първа” №35, ПК 2960
Тел.: 07523 20 40; 07523 20 47
Факс: 07523 31 79; 0751 6 10 62
Е-mail: obs_garmen@ bitex.bg; oba_garmen@ abv.bg

Текст и изображения: garmen.bg

За автора