Община “Дулово”

ЗА НАС

DulovoПървото писмено сведение за град Дулово датира от 1573 година.
Намерено е в турско-арабски документ, който се съхранява в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”. Близо до сегашния град е имало селище Алан Бахча (Видна градина). Преди Освобождението тук се заселват български семейства от Преславско. След нееднократното му опожаряване оцелелите жители основават селището Аккадънлар (Бели кадъни). От 1878 до 1940 година около четири десетилетия то е в границите на българската държава, а през останалото време – в пределите на Румъния. През 1940 г. по силата на Крайовската спогодба е отново е част от България. След 1942 е преименувано Дулово на името на славната българска династия Дуло, към която принадлежат Авитохол, Ирник, Кубрат, Безмер, Аспарух, Тервел и Север.
С указ на Народното събрание от 31.01.1960 г. Дулово е обявено за град.
Средновековна крепост до с. Скала

Ранно-средновековната българска крепост до с. Скала е разположена на източната тераса на суходолието Канагьол в миналото р. Дристра. Крепостта е охранявала древния път /в античността свързващ гр. Дурасториум с Марцианапол/, а през средновековието /Първото Българско царство/ свързващ Дръстър /дн. Силистра/ със столиците Плиска и Велики Преслав. Археологическите изследвания са издадени в книгата “Скала – крепост от X-XI век” изд. на БАН, изд-во “проф. М. Дринов София, 1998г. от авторите доц. д-р по история Г. Атанасов и н.с. В. Йотов.
Ранносредновековна крепост “Картал кале” до с.Руйно

Ранносредновековната българска крепост е разположенана десния бряг на суходолието “Сребренска река”. Крепостта има само един вход по подобие на крепостта “Царевец”. Чрез археологически сондажи са намерени апликации, остриета на стрели и копия, монети, керамични съдове и др. Международната археологическа експедиция ръководена от доц. Г. Атанасов и проф. д-р на ист. науки Николай Русев от Кишиневския унивеситет откри крепостни стени , жилище(аули), накити, кръстове, монети, земеделски сечива, кухненски прибори и др.
Средновековна крепост до с.Окорш

Ранносредновековната българска крепост (от Първата Българска държава) е разположена на източната тераса на пресъхналата река Сребренска. Няколкогодишните археологически изследвания на доц. д-р Г. Атанасов доказаха богата материална култура на местното население през X-XI век. Намерени са уникални археологически находки.
Историческа местност “Аязмото” с.Руйно

В местността се намира средновековна българска крепост от IX-XI век, охранявала древния стратегически път между столиците Плиска и Велики Преслав с р.Дунав.
Местността е свързана и с пребиваването на мюсюлманския светец Демир Баба(железният баща) в средата на XVI век (около 1550 – 1555г.) описано в житието му “Виляетнаме”.
Старинни селски къщи с. Върбино

Намират се в централната част на селото. Построени са в края на XIX век и началото на XX век. Представляват типични добруджански къщи с чардаци, в високи зидани дувари и кичести овощни дръвчета. Селото предлага идеална възможност за селски туризъм. В близост се намират гъсти вековни гори.
Мраморна колона с надпис на арабски език

Колоната се намира в двора на джамията в с.Грънчарово. Тя е с издълбан(релефен) надпис на арабски език и описва краткия престой на турски султан през 30-те години на XIX век в този край, по време на пътуването му през Одрин – Шумен – Силистра.
Селищна могила в парк “Жажда”

Разположена е на 1км. на север от центъра на гр.Дулово, в началото на суходолие в парк “Жажда”.
Селищната могила и районът около нея са били заселени още в древността, античността, средновекоието и османския период. Доказателство за това са намерените останки от керамични съдове, монети, оръжие, инструменти, основи на жилища и др. В миналото там е текла река и е имало многобройни извори. Сега е вододайна зона.
Източноправославна църква “Св.Георги Победоносец”

Църквата е строена през 30-те години на XX век. с дарения на местното население и средства отпуснати от румънската държава. Осветена е през 1937г. от владиката Геронтис. Градежът е дело на смоукия майстор, дядо Нанко от с.Иширково. Църквата е зографисанаот Урумов.
Исторически музей с галерия

Историческият музей е открит през 1998г. в гр.Дулово. Разполага с над две хиляди фондови единици (експонати) в 4 отдела: Арехология, Етнография, Нова и най-нова история и галерия. За две години обектът е посетен от почти пет хиляди посетители. В галерията са гостували десет изложби, между които на световноизвестния скулптор Вежди Рашидов и графика Захари Каменов.
Географска характеристика
Предимно равнинен релеф в общината който е пресечен от суходолия с различна ширина, които са с посока север-юг. Около тях са изградени почти всички населени места в Добруджанския район.
Преобладаващата надморска височина е от 150 до 250 м. Районът е широко отворен на север. Откритата теренна конфигурация обуславя достъпа на ветровете от всички посоки като най-голяма повторяемост имат югоизточните и южните ветрове. През зимните месеци духат силни студени североизточни ветрове, които предизвикват снегонавявания. През лятото често явление е появата на силни сухи ветрове, които пораждат ерозия на почвата. Годишната сума на валежите е 650 мм/кв.м, което е под средната за страната стойност. Засушаванията през летните месеци се отразяват неблагоприятно на тревната и дървесната растителност в общината. Горските масиви заемат 23% от територията на общината. Преобладават естествени насаждения от дъб, цер, габър и други. Иглолистните видове са внесени допълнително при реконструкция на горите със стопанско предназначение или оформят междуселищното пространство.

ПРОЕКТИ

Обучение на общинската администрация за провеждане на функционален анализ

През юли месец, в рамките на изпълнението на проект „Оптимизиране структурата и работата на Общинска администрация Дулово за постигане на ефективност, ефикасност и избягване на дублиращи се функции ”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма «Административен капацитет» 2007-2013 г., се проведе обучение на служители на общинска администрация Дулово за целите, принципите, методите и очакваните резултати от провеждане на функционален анализ. Обучението беше проведено от доц. Татяна Брайкова – ръководител на екипа по функционален от страна на фирмата изпълнител „Брейнстор“ ООД. Обучението следваше насоките на разработената по ОПАК Единна методология за провеждане на функционален анализ в държавната администрация и Наръчника за нейното прилагане. В обучението взеха участие служители от различни звена на общата и специализираната администрация и представители на ръководството на община Дулово.
Функционалният анализ на община Дулово ще бъде проведен от екип съставен от експерти от страна на външния изпълнител и представители на общинската администрация. Ключовите експерти на изпълнителя са с компетенции и опит в сферите на правото, организационното развитие, финансите, управлението на човешките ресурси, количествените и качествените проучвания. Те ще осъществяват методическото и техническото изпълнение на дейностите по функционалния анализ, докато ролята на представителите на общинската администрация е да осъществяват координацията, контрола и вътрешното информиране по изпълнението на дейностите. Екипът ще провежда периодични и при нужда извънредни срещи за планиране и преглед на напредъка по функционалния анализ.
В следващите няколко месеца, предстои напрегнат, но вълнуващ период, на срещи, интервюта, анкетни проучвания, допитвания до служителите на общинската администрация, гражданите, бизнеса и другите заинтересовани страни, за анализ на текущото състояние, който трябва да завърши с въвеждане на мерки за повишаване на ефективността и ефикасността на общинска администрация Дулово и услугите предоставяни от нея.
На интернет страницата на община Дулово периодично ще бъде публикувана информация за предстоящите и реализираните дейности по проекта.
Настоящата публикация е изготвена със съдействието на Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на тази публикация носи община Дулово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.

Този документ е създаден в рамките на проект „Оптимизиране структурата и работата на Общинска администрация Дулово за постигане на ефективност, ефикасност и избягване на дублиращи се функции ”, договор с рег. № 12-11-36/11.10.2012 г., който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма «Административен капацитет» 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

ПОДОБРЯВАТ РАБОТАТА НА ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ ДУЛОВО С ПРОЕКТ ПО ОПАК

С откриваща пресконференция стартираха дейностите по проект „Оптимизиране структурата и работата на Общинска администрация Дулово за постигане на ефективност, ефикасност и избягване на дублиращи се функции“, спечелен по Оперативна програма „Административен капацитет“.
Проектът е финансиран по Приоритетна ос: І „Добро управление”, Подприоритет: 1.1. „Ефективна структура на държавната администрация”, Договор №: 12-11-36/11.10.2012 г., Бюджетна линия: BG051PO002/12/1.1-04, и е на обща стойност 105 532,90 лв.
Основната цел на проекта е подобряването на управлението, организацията и функционирането на общинската администрация на община Дулово за постигане на ефективност, ефикасност и избягване на дублиращи се функции.
„Доволен съм, че започва изпълнението на този проект, защото успешната реализация на това, което е заложено в него, ще даде възможност да се промени към добро работата на нашите служители в общината. Прилагането на модерни политики в община Дулово е нещо, което трябва да се случи, трябва от нас всеки да започне да прилага“, заяви Д-р Юксел Ахмед, кмет на община Дулово.
Дейностите по проекта включват провеждането на функционален анализ на административната структура; създаване на нова организация на нейната дейност; актуализиране на съществуващи и изготвяне на нови вътрешни нормативни и административни документи; въвеждане на мерки, насочени към подобряване на релевантността, ефективността, ефикасността и икономичността от дейността на общинската администрация.
Според ръководителя на проекта Станислав Станчев, основните резултати от проекта ще доведат до намаляване на бюрокрацията, оптимизиране на работните процеси и координацията между административните звена, както и по-добър контрол и прозрачност на работата на общинската администрация.

За повече информация:
тел.: 0879 601 027 или е-mail: office@consulsys.eu

Този документ е създаден в рамките на проект „Оптимизиране структурата и работата на Общинска администрация Дулово за постигане на ефективност, ефикасност и избягване на дублиращи се функции ”, договор с рег. № 12-11-36/11.10.2012 г., който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма «Административен капацитет» 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

КОНТАКТИ

Община “Дулово” – dulovo.bg

Адрес: Дулово, ул.Васил Левски 18
Тел.: 0864 2 30 00
E-mail: dulovokmet_at_abv.bg


Вижте по-голяма карта

Текст и изображения: dulovo.bg

За автора