„Анес – 96” ООД – Екология и управление на отпадъци
Дружеството ни се развива изцяло, в сферата на екологията и по-конкретно – управление на производствени и опасни отпадъци.
Предоставяме комплексно обслужване на нашите клиенти-от консултации за законово изискваните разрешителни, до събиране и транспорт, съхраняване на отпадъците, предварително третиране с цел улесняване на оползотворяването/рециклирането или третиране с цел обезвреждане на отпадъците.
Извършваме третиране както на производствени не опасни, така и на опасни отпадъци.
Друг аспект на нашата дейност е почистване каломасло – и мазниноуловители, поддръжка и почистване на пречиствателни станции за отпадъчни води, поддръжка и почистване на канализационни съуражения, резервоари за горива, септични ями.
В синхрон с политиките на ЕС, „Анес-96”инвестира и развива дейности по оползотворяване на опасни отпадъци – в това направление извършваме рециклиране на органични и неорганични материали, както регенериране на киселини, основи и разтворители.
Решенията, които фирма „Анес – 96” ООД ще Ви предложи, са изцяло съобразени с действащото към момента Българско и Европейско законодателство, в областта на управлението на отпадъци.
Целта ни е да предложим на клиентите си комплексно и екологично законно решение на всеки проблем.
„Анес – 96” ООД разполага с необходимото съвременно оборудване, с което Ви гарантира качествено ПОЧИСТВАНЕ на каломаслоуловители, мазнино-уловители, почистване и възстановяване на резервоари, почистване на канализации и изгребни ями, почистване на пречиствателни станции, почистване на септични ями, отпушване на канали и още много други.
ТРАНСПОРТИРАНЕТО НА ОПАСНИ И НЕОПАСНИ ОТПАДЪЦИ е друга наша основна дейност. „Анес – 96” ООД Ви предлага екологосъобразно и законосъобразно траспортиране на генерираните от фирмената Ви дейност неопасни и опасни отпадъци, чрез специализирани автомобили по ADR (Европейска директива за превоз на опасни товари). При извършване на транспортни услуги по „АДР”, „Анес – 96” ООД Ви предоставя цялата необходима документация, съгласно действащото в страната и Европа законодателство.
„Анес – 96” ООД Ви предлага качествено ОБЕЗВРЕЖДАНЕ на генерираните от фирмената Ви дейност опасни отпадъци, чрез транспортирането им до подходящи депа / съоръжения в България и в Германия, където опасните отпадъци биват обезвреждани, рециклирани, оползотворявани и депонирани.
Желанието да бъдем в крак с най-модерните технологии в света, както и желанието ни за развитие, доведе до идеята някои опасни отпадъци да бъдат изнасяни в други държави, членки на Европейския съюз, разполагащи с още по – безопасни и екологосъобразни мощности за обезвреждане на отпадъци.
„Анес – 96” ООД е представител на “Eberhard Zimmermann GmbH & Co.KG”, Gottlieb – Daimler Strasse №7, 33334 Gutersloh, Bundesrepublik Deutschland.
Практиката ни показва, че съвременните методи за обезвреждане на опасни отпадъци освен, че са екологически по-ефикасни, са и икономически по-изгодни както за нас, така и за Вас – нашите клиенти.
БЕЗОПАСНО ВРЕМЕННО СЪХРАНЯВАНЕ НА ОПАСНИ И НЕОПАСНИ ОТПАДЪЦИ
Голям процент от изхвърляните битови отпадъци от домакинствата, ако са правилно третирани не представляват опасност за здравето на човека и обкръжаващата го среда. Има обаче един процент битови отпадъци, в чийто състав, количество или свойства се намират вещества, които носят опасност на човека и природата и те са наричат опасни отпадъци. Опасни отпадъци от бита са всички батерии, акумулатори, медикаменти с изтекъл срок на годност, бои, масла, луминистентни лампи, разтворители и други, които ако не бъдат обезвредени могат сериозно да замърсят природата и да застрашат човешкото здраве.
Всяка една година човечеството генерира все повече отпадъци, който ако не се преработва би застрашил живота на планетата. В ежедневието си ние хората използваме много повече химикали, козметика, почистващи препарати, медикаменти без да се замисляме как това влияе на околната среда.
В страните по света управлението на отпадъците от бита се извършва регламентирано и под строг контрол и на опасните отпадъци от бита се отделя специално внимание.
Изключително голяма роля за опазване на околната среда играе разделното събиране на отпадъците и тяхното рециклиране. При разделното събиране процесът на отделяне на отпадъци, които могат да се рециклират от общото количество генерирани отпадъци води до допълнителна концентрация на опасни отпадъци в тях. Поради това в държавите с добре развита екологична политика се предприемат мерки за разделно събиране и на опасните отпадъци. По този начин отпадъците, които класифицираме като опасни биват отделени от общите битови отпадъци няма да бъдат депонирани или преработени в компост заедно с общите битови отпадъци.
Един от добрите методи са обезвреждане на опасни отпадъци е тяхното изгаряне в подходящи за целта системи за изгаряне ( инсинератори ).
За да се опази околната среда отпадъчните води от бита и промишлеността се отвеждат до пречиствателни станции, където в зависимост на степента на замърсеност се пречистват по физически, биологичен или химически метод. В резултат от преработката, отпадъчните води излизат от пречиствателните станции пречистени от вредни микроорганизми и утайки и се заустват в канализационните системи или водоизточниците. Утайките са изключително голям проблем за пречиствателните станции, тъй като количеството им се увеличава непрекъснато и поради това се налага да се търси решение за тяхното обезвреждане.Най – разпространеният метод за обезвреждане на утайки в България е привеждането им в депа за съхранение или иначе казано, използва се метода на депониране на утайки.
Утайките, които не съдържат опасни отпадъци се преработват и могат да бъдат използвани за наторяване, но има и такива остатъчни вещества, които са прекалено опасни и поради това се обезвреждат чрез депониране на утайки или изгаряне. Обезвреждането на утайки като се прилага метода на депониране на утайки въпреки, че е най – разпространен в страната ни не е най – ефективното решение, тъй като опасните утайки са с високо съдържание на токсични вещества и в случай на не добро съхранение или неподходящи условия в депото, където се съхраняват може да доведе до екологична катастрофа. Депонирането на утайки не е препоръчително и поради факта, че съхраняваните по този начин ( в депа) утайки заемат доста голяма площ и не се използват ценните органични съставки, съдържащи се в някой видове утайки.
Тези и още редица причини доведоха и до въвеждането на изискванията на издадената Директива на ЕС от 1999 година, според която Директива депонирането на утайки е ограничено и се препоръчва утайките, които не могат да се преработят да се изгарят.
Изгарянето на утайки е препоръчително в случаите, когато техните полезни свойства не могат да се използват или когато утайките съдържат трудно окисляващи се органични вещества като нефт, целулоза и други.
Няколко са най-често извършваните процедури за третиране на утайки. Масово е разпространено третирането на утайките чрез т.нар. “анаеробно изгниване”. Друг възможен метод е утайката да се третира в метан танкове, с цел получаване на метан. Недостатъкът на този процес обаче е, че при това третиране утайката не намалява своя обем и е необходимо допълнително да бъде третирана, което оскъпява процеса. За да бъде намален обемат на утайката, много често се извършва т.нар. обезводняване на утайките. То би могло да бъде извършено на изсушителни полета, вакуум – филтри, лагуни и др. Поради голямата си практическа стойност, най – често предпочитани филтър пресите. Ако се спрем конкретно на опасните утайки, то там съществува възможност за обезвреждане чрез депониране – утайката да се смеси или с битови отпадъци, или с пръст. Предварително обаче е необходимо утайката да бъде стабилизирана – чрез компостиране, например. Утайките са изключително атрактивни и в още две направления – за производство на енергия и за рекултивация на терени. При рекултивацията обаче се съобразяваме с ред ограничения за качеството на утайката – от гледна точка на химичния състав и вида на терена.
В „Анес-96” предпочитаме т.нар. биологично третиране на утайките. Методът е изключително ефективен и финансово изгоден.В това отношение ние си партнираме с външни немски фирми, който имат богат опит в биологичното третиране на отпадъците, дори на опасни утайки.
Към момента дружеството извършва обезвреждане чрез депониране, обезвреждане чрез биологично третиране и обезвреждане чрез физико – химично третиране
Вече повече от година извършваме управление на отпадъци с цел получаване на енергия. Това е направление, което се поощрява от ЕС и все повече доказва своите полужителни резултати. Дружеството ни предлага качествени и високо калорични алтернативни горива, който внасяме от ЕС и предлагаме на Българския пазар. Вече извършихме първите доставки и резултатите са положителни. В това направление започнахме сътрудничество с циментовите заводи в България. Желанието ни е да се развиваме в тази област. Друг аспект на дейността ни, в който инвестираме и се развиваме е третиране на почви, замърсени с опасни вещества, например нефто продукти. Желанието ни е да вземем част от тази пазарна ниша като предлагаме качествена и съвременна услуга на достъпна цена.
„Анес – 96” ООД – Екология и управление на отпадъци – anes96.com
Адрес: гр. Пловдив, ул. Цар Калоян 21
Тел./факс.: 032 621 165
Моб. тел.: 0896 451 518
E-mail: office@ anes96.com; anes.ltd@ gmail.com
Текст и изображения: anes96.com