Фондация Биоселена
История
Фондация за биологично земеделие “Биоселена” е българска неправителствена организация. Фондацията е учредена през 1997 г. от Научен институт по биологично земеделие (FIBL) – Швейцария.
Основната цел на Биоселена е развитие и подпомагане на биологичното и устойчиво земеделие, опазване на биоразнообразието и околната среда.
Нашата мисия е да подпомогнем развитието на биологичното земеделие в България като:
– предоставяме специализирани услуги на биологичните фермери
– популяризираме биологичните продукти сред консуматорите
– участваме активно в разработване на национално законодателство и мерки за подпомагане на биологичното земеделие
Членство в други организации
Редовен член сме на Международната Федерация на движенията за Биологично Земеделие (IFOAM) от 1998 година.
От януари 2014 година сме асоцииран член на Европейската мрежа на фермерските и занаятчийски производители на сирене – FACE
Съучредители сме на Национална асоциация БИОПРОДУКТИ, създадена през 2009 г. с цел обединение на усилията за подпомагане на производството на биологични продукти в България.
Фондация Биоселена е съ-учредител и съдружник в „Балкан Биосерт” ООД – първият български орган за контрол и сертификация на биологично производство.
Екип на ФБЗ Биоселена
Карлово
– Д-р Стоилко Апостолов – Управител
– Инж.- агр. Петър Киров – Консултант растениевъдство и управление на стопанството
– Инж.-агр. Петя Пенчева – Сътрудник реклама
Габрово
– Зооинж. Тенчо Христов – Ръководител консултантска служба
– Инж.-агр. Николай Тихов – Консултант растениевъдство, Директор ЦПО
София
Елисавета Пъндева – Финансов мениджър
– Технически консултации и трансфер на know – how в биологичните ферми
– Подготовка на ферми и преработвателни предприятия за биологична сертификация.
- Консултации и помощ за регистрация на животновъдни ферми за преработка във фермата и директни доставки по Наредба №26 на МЗХ .
– Консултации по планиране и управление на стопанството (бизнес планове);
– Подготовка за кандидатстване за директни плащания (агроекологичен план на фермата, план за преход, счетоводство, окомплектоване на документите);
– Нашият Център за професионално обучение е лицензиран от НАПОО и предлага обучение по Агроекология и Биологично земеделие;
– Публикуване на специализирана литература;
– Съвместно с наши партньори разработваме и предлагаме на българския пазар “моделни” биологични продукти (кисело мляко, сирене, мед, плодове и зеленчуци)
– Съвместно с Министерството на земеделието и храните организираме Национален Празник на Биологичното Земеделие – основно годишно събитие за популяризиране на биологичните храни сред българския потребител.
– Експертно участие в разработването на: национално законодателство (Наредба 22 и 35 на МЗГ; Мярка 1.3 на Програма САПАРД; Национален план за развитие на биологичното земеделие 2006-2013; Национална Агро-екологична програма на България 2007 – 2013 г.; Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. (мярка 2 „Консултантски услуги, управление на стопанството и услуги по заместване в стопанството”, мярка 10 „Агроекология и климат“ , мярка 11 „Биологично земеделие“ ), Наредба № 26 за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход и др.
Ако желаете да се възползвате от нашите консултантски услуги можете да се обърнете към офисите ни, където ще получите информация по въпросите, които Ви интересуват на следните телефони:
– София – 02 4410105 или 0887782597, Елисавета Пъндева
– Карлово – 0335 92038 или 0887 765397 – Петър Киров
– Габрово – 066 805227 или 0888708470 – Тенчо Христов; 0887 782577 – Николай Тихов
Фондация „Биоселена” е една от организации с най-дълъг опит в консултирането на фермери в България и може да ви предложи качествени съвети, съобразени с условията във вашата ферма.
Ще се радваме, ако се свържете с нас за съвместна бъдеща работа.
* Консултантски услуги за преработвателни предприятия и био търговци
Посещение на място, общ преглед и оценка на предприятието – анализ на възможностите за преминаване към биологична преработка.
Подготовка на предприятието за сертификация – документи, процедури, рецепти и т.н.
Придружаване на отговорника за производството по време на инспекцията от контролния орган.
Технически консултации в процеса на производство на биологични храни за решаване на конкретни проблеми на преработката, комуникации с доставчици на суровини и технологични добавки и др.
Консултации и помощ при вписването на лица за извършване на директни доставки и регистрация на обекти за търговия на дребно
Квалификация, резултати
Консултантите ни са млади и динамични хора, специалисти в своята област, специализирали в Швейцария, Германия и Франция. Имаме вече 17 годишен опит в консултирането на биологични ферми и преработвателни предприятия в България.
Консултации можете да заявите по телефона, E-mail или директно в нашите офиси. За дългосрочен ангажимент и количество предлагаме договорно обслужване и отстъпки от цената.
* Консултантски услуги за фермери
Общ преглед и оценка на стопанството – анализ на възможностите за преминаване към биологично производство
Изготвяне на бизнес план на фермата – с цел кандидатстване за кредит или подобряване на управлението на фермата
Изготвяне на план за преход към биологично земеделие
Подготовка на стопанството за сертификация
Придружаване на фермера по време на инспекцията от страна на контролния орган
Технически консултации във фермата за решаване на конкретни производствени проблеми (в растениевъдството и животновъдството)
Подготовка на фермата за кандидатстване за държавно подпомагане: осигуряваме цялостна консултантска помощ при планиране и управление на стопанството, попълване на заявления и формуляри, окомплектоване на досието, както и придружаване на фермера при подаването на документите и при посещенията на контролните органи.
Квалификация, резултати
Консултантите ни са млади и динамични хора, специалисти в своята област, специализирали в Швейцария, Германия и Франция. Имаме вече 17 годишен опит в консултирането на биологични ферми и преработвателни предприятия в България.
Консултации можете да заявите по телефона, E-mail или директно в нашите офиси. За дългосрочен ангажимент и количество предлагаме договорно обслужване и отстъпки от цената.
Общи принципи, валидни за всички биоферми. Развъждане и селекция.
Здравето и продуктивността на животните трябва да се стимулират чрез приспособени към техните нужди системи на отглеждане, чрез подбор на породите и адекватни методи на селекция. Спазвайки екологичните норми трябва да се избират животни, адаптирани към нуждите и условията на фермата.
Генетични манипулации, трансплантация на ембриони и хормонална синхронизация на еструса са абсолютно забранени. Забранено е също използването на бици и на сперма от бици, продукт на трансплантация на ембриони.
Биофермерите трябва да използват възможно по-често естественото осеменяване.
Отглеждане
Системата на отглеждане, животновъдните сгради и възможността за движение трябва да са съобразени с особеностите на съответният животински вид.
При строителството на нови обори или големи реконструкции на вече съществуващи такива трябва да се предвиждат дворчета за разходка, за предпочитане са системите за свободно групово отглеждане пред системите за индивидуално отглеждане.
Броят на животните трябва да бъде съобразен с площта на обработваемата селскостопанска земя и с климатичните условия.
Животновъдни сгради
Леглата на всички видове животни трябва да се застилат със слама, добре да се подсушават и да бъдат добре изолирани. Единственото осветление през деня трябва да бъде слънчевата светлина.
Материалите и боите, използвани при построяването и за поддръжката на обора трябва да бъдат безвредни за животните.
Хранене на животните
Основен принцип е животните да се хранят според техните нужди !
По принцип на животните трябва да се изхранват само фуражи, произведени във фермата. Фуражите, закупени отвън трябва да служат само като допълнение на основният фураж, произведен във фермата и по възможност да идват от друга био ферма.
Забранено е прибавянето на синтетични фуражни добавки (карбамид, стимулатори на растежа,ензими, сулфонамиди и др.)
Забранено е профилактичното използване на химиотерапевтични лекарствени средства (антибиотици, хормони, кокцидиостатици, синтетични аминокиселини и др.).
Произход на животните
Основен принцип – всички новозакупени животни трябва да произлизат от сертифицирани биологични ферми.
Ветеринарна медицина
Трябва да се лекуват ранените или болни животни. Хомеопатичните лекарствени средства и методи да се използват с предимство. Противопаразитни средства и синтетични ваксини да се прилагат само със съгласието на ветеринарния лекар !
Kозметични и стопански операции, като например рязане на опашки, обезроговяване и др. трябва да бъдат ограничени до минимум. Разрешените козметични и стопански операции да бъдат извършвани само от квалифицирани специалисти.
Нормативни изисквания при производството на растения, растителни продукти и храни от растителен произход по методите на биологичното земеделие
При производството, преработката и търговията се прилагат изискванията на Регламент R (CE) 834/2007 на Съвета на Европа от 28.06.2007. и Регламент 889 от 05.09.2008 година.
Все още контролните органи предлагат и възможност за сетификация по Наредба 1 от 7 февруари 2013 година на МЗХ.
* Биологично растениевъдство
Общи принципи
Почвено плодородие и грижи за почвата (обработка)
Здравата почва е предпоставка за здрави растения, здрави животни и следователно за здравословни хранителни продукти. В биологичното земеделие в центъра на всички мероприятия е грижата за здрава почва и с това поддържането и увеличаването на почвеното плодородие. Многообразната растителност и възможно по- пълното растително покритие на почвата са най- добрите предпоставки за това.
Запазване и увеличаване на хумуса в почвата.
В биологичното селско стопанство запазването и увеличаването на хумуса в почвата е движеща цел. Създаването на изкуствени пасища, подходящо зелено торене и ограничаване на дела на окопните култури в сеитбообръщението, както и прибавянето на органична материя служат за тази цел.
Обработка на почвата
Обработката на почвата трябва да бъде минимална и внимателно осъществена. Почвената фауна и почвената структура се взимат под внимание при извършване на всяко мероприятие. Дълбоката оран се пропуска като обработка при влажно състояние на почвата. Загубата на хранителни вещества в почвата при по- интензивна обработка и ненужното изразходване на енергия се избягват.
Торене
Торенето цели поддържането и увеличаването на почвеното плодородие. То става изключително с органични торове. Подхранването с торове става допълнително въз основа на определяне на нуждата от хранителни вещества в почвата чрез почвен анализ, наблюдение върху стопанството и баланс на хранителните вещества в цялото стопанство.
Забранена е употребата на синтетични азотни торове, като чилска селитра, карбамид и др, както и на торове с високо съдържание на хлор и калий.
Използваните органични торове, компост и почва не могат да съдържат допълнения, които не са разрешени в настоящите стандарти. За снабдяването с торове (произход, количество и употреба) да се води точен отчет. Интензивността на торенето, в частност азотното торене, да не понижава качеството на продуктите (хранителни съставки, вкус, мирис, трайност, здравословност). По- нататък интензивността на торенето трябва да съответства на климатичните условия и местонахождението.
Количеството на внесените хранителни вещества за хектар (собствен и чужд тор, закупени органични средства за наторяване) не може да надвишава количеството от 170 кг. азот/ха.
Избор на култури и сортове
За отглеждането на растенията трябва да се използват култури и сортове, които са най- подходящи за съществуващите агроекологични условия. Необходимо е да се подбират устойчиви на болести и неприятели сортове, които не са взискателни по отношение на хранителния режим.
Нормативни изисквания при производството на растения, растителни продукти и храни от растителен произход по методите на биологичното земеделие.
При производството, преработката и търговията се прилагат изискванията на Регламент 834/2007 на Съвета на Европа от 28.06.2007. и Регламент 889 от 05.09.2008 година.
Все още контролните органи предлагат и възможност за сетификация по Наредба 1 от 7 февруари 2013 година на МЗХ
* Как да защитим растенията без химия
В биологичното земелие се отдава по-голямо значение на мерките, които стимулират здравето и развитието на съпротивителните сили на културните растения спрямо болести и неприятели. За болест или неприятели говорим само тогава, когато има едностранно намножаване на определен неприятел или болест. В такива случаи е необходимо да помогнем на растенята да се преборят с болестта или вредителите. Само допреди 60-70 години човечеството е решавало тези проблеми с помощта на отвари, настойки или запарки от разпространени местни видове растения, които имат свойството да отблъскват или да унищожават вредните насекоми. Под действие на въздуха и светлината тези настойки и отвари бързо губят своята токсичност и рядко имат токсично действие за човека (или ако имат, то е нищожно). Нашият колега агроном Петър Киров издири, събра и записа стари рецепти, които споделяме с вас.
Растения за биологична борба (инсектициди):
Мечи лук(левурда)- при домати с/у листни въшки и мана настойка от цветоносни стъбла(събрани май-юни), луковици,листа. Двукратно. 1 кг ситно нарязана зелена маса от мечи лук и чесън, накисната в 3 литра вода за 12 дни. 300 гр. от нея за 10 л. вода.
Лук – паяжинообразуващи акари, листни въшки. Водна настойка 200 гр.люспи на 10 л.вода, за 12-15 часа. Трикратно напръскване през 5 дни. Срещу птици нападащи плодовете-разрязани луковици в короните на дърветата или редовете(ягоди)
Чесън – с/у гъгрици, на 100 кг зърно, ориз, брашно 200 гр луковици.; м/у лозите. Паяжинообразуващи акари 0,5 кг се счуква и се смесва с 3-5 л.вода, прецежда се, остатакът се накисва отново, двата извлека се доливат с вода до 10 л. От него на 300 мл се добавя 10 л.вода. Друга рецепта: 0,5 кг чесън се нарязва и счуква, 3л.вода в стъклен съд, на тъмно и топло място. След 5 дни се прецежда. В 10 л.вода се прибавя 60 мл от настойката и 50 гр.сапун. Листни въшки,оси по сливата: 2-3 наситнени глави за 10 л.вода. Пшеничен трипс 200 гр. на 10 л.вода.
Ралица – гъсеници на пръстенотворката, бяла овощна пеперуда, молци, бяла зелева и репна пеперуда, зелева нощенка, оси, ларви на листогризещи бръмбари, листни бълхи(ябълка). 1 кг суха трева , накисната за 2 дни в 10 л.вода или отвара след настойката, варена 1-2 часа.
Повет – листни въшки. Неразпукани цветни бутони и цветове, 1,125 гр. се накисва за 1-2 часа в 10 л. Вода.
Коноп – ларви на майския бръмбар. Засят или внесени в почвата стъбла
Млечка – гъсеници. 4 кг листа, варят се 2-3 часа в малко вода, отварата се прецежда и долива до 10 л. Второ пръскане след 4 дни.
Хрян – съхранение на плодове. На 40 кг се поставят 3,2 кг. 200 гр. настърган хрян запазва на височина 25 см и диаметър 25 см за 5 месеца касисовите плодове, червиви ябълки.
Бял синап – подтиска развитието на плевелите, в смес с грах-увеличава добива, защитна ивица при овощни(и кориандър).
Къдраволистен магданоз – лозова филоксера. Около лозя, в реда.
Татул – зелева и цвеклова листни въшки. Изсушени листна маса и стъбла 400 гр.за 10 л. Вода.
Тютюн – листни въшки, бълхи, трипсове, листозавивачки, зелев молец, рапична и вишнева оси. 400 гр.ситно наряазана маса в 10 л. вода за 2 дни. Прецежда се и още 10 л. вода и 80 мл. сапун.
Домат – листогризещи гъсеници и неприятели, ябълков плодов червей. 4 кг ситно нарязана зелена маса в 10 л вода и се вари 30 мин. 2-3 литра от нея се разреждат с 10 л. вода и 40 гр. сапун.
Пипер лютив – листни въшки, бълхи, гъсеници и голи охлюви. 1 кг пресни или 0,5 кг сухи чушки се разрязват на две и се варят 1 час в 10 л. вода в затворен съд(или настойка). След това се оставят 2 дни, намачкват и прецеждат. 125 мл с 10 л. вода и 40 гр. сапун.
Картоф – листни въшки, акари при краставици. 1,2 кг свежа маса или 0,6-0,8 кг. суха в 10 л. вода за 3 часа.
Черен бъз – педомерка, акари, сливов плодов червей. Засят или клонки в короните през цъфтежа.
Лайка – смучещи, гъсеници и лъжегъсеници(оси). 1 кг суха маса на 10 л. вода за 12 часа. Прецежда се и се добавчт 30 л. вода и по 40 гр. сапун на 10 л.
Бял равнец – листни въшки, бълхи, акари, трипсове. 800 гр. суха маса се надробява, запарва се с вряла вода за 30-40 мин.(или се вари), долива се до 10 л вода и се кисне 36-48 часа.
Глухарче – листни въшки, бълхи, акари по овощните. 200-300 гр. свежи корени или 400 гр. листа се заливат с 10 л. леко затоплена вода за 1-2 часа. Първо пръскане при разтваряне на пъпките, второто след цъфтежа, следващите през 15 дни.
Обикновен пелин – листогризещи гъсеници, гъсеници, ябълков плодов червей. 1 кг просушена маса се вари 10-15 мин. в малко вода, изстудява се и се долива до 10 л. Препоръчва се да се добави настойка от сух кокоши тор(1-2 кг сух кокоши тор се накисва за 1-2 денонощия в малко вода). Смесва се с непрецедената отвара от пелин, прецежда се и се долива с вода до 10 л.
Тагетис – нематоди. Засждат се м/у редовете и при ягоди. листни въшки – 1 кг цветове за 10 л вода, настойка.
Елша – попово прасе. Закопаване на клонки.
Арония – гъбни. Листа, откъснати през юни-юли.
Смрадлика – гъсеници.
Есенен минзухар – гъсеници.3-дневна настойка от сухи луковици(1,5 кг за 10 л вода)
Вратига – листни въшки. Отвара 1 кг на 10 л вода.
Конски лапад – листни въшки, акари. Настойка за 1 ден, 1 кг на 10 л.
Невен – листни въшки. Отвара 1 кг на 10 л вода.
Отровно лютиче – листни въшки. Настойка 1 кг на 10 л вода.
Кукуряк – листни въшки, акари, трипсове. Настойка 1 кг на 10 л вода.
Неприятели и биологична борба
Листни въшки – отвара от полски хвощ, ревен, обелки от лук, картофи, листа на алабаш, вратига, пелин; извлек от коприва, пелин, чесън; сапунен разтвор; отвара от противоглистна папрат, орлова папрат, дървесна пепел.
Бяла зелева пеперуда – извлек от листа и стъбла на домати.
Лукова муха – отвара от ревен; смесена култура с моркови.
Морковена муха – смесена култура с лук, чесън, праз, лавандула.
Гъсеници – извлек от пелин, отвара от вратига, разтвор на мек сапун
Акари – отвара от полски хвощ, 0,3 % мек сапун с тор от коприва, чесън.
Щитоносни въшки – разтвор от мек сапун, сернокисела глина
Белокрилка – разтвор от мек сапун, сернокисела глина
Попово прасе – заравяне до повърхността на почвата на съдове
Нематоди – смесени култури с тагетис
Голи охлюви – капани с бира, компост, извлек от бегония, дървесна пепел около растенията, сажди, каменно брашно и вар, примамки от части от картофи, загнили домати, краставици
Земни бълхи – при зелевите смесени култури със спанак и салата, отвара от вратига и пелин
Сляпо куче – сухи и свежи листа от пелин, хризантема
Царевичен пробивач – пролет след излюпване на гъсениците, преди вгризване – ПИРОС, 80 мл/100 л. вода, пръскане рано сутрин или вечер; през юли-август- също. Летежът на пеперудите може да се следи с Феромон 3510, на 50 м. Една от друга уловки; Трихограма маидис – 10 000-50 000 женски на декар при гъстота повече от 5 яйчни купчини на 100 растения.
Телени червеи – обработка на почвата; примамки- варени царевични или пшеничени зърна 5-6 кг/дка, напоени с инсектицид.
Борба с болестите по зеленчуковите
Обеззаразяване на семената – отвара от лайка, термично – фасул, грах, домати, бамя. При домати в гореща вода при 56 º C за 30 мин.; с/у ТМV суха термообработка при 56 º C за 6 часа, след това при 80 º C за 24 часа. Семена от зеле с/у бактериоза и мана в гореща вода за 30 мин. при 50 º C, а за цветното зеле – 18 мин. Арпаджик – с/у мана 16 часа при 40 º C, 8 часа 43 º C или поставени на пряко слънчево греене за 1-2 седмици.
Бактериален пригор по домати – отвара от вратига, полски хвощ, бордолезов разтвор
Ръжди – отвара от полски хвощ, сероваров разтвор
Брашнеста мана – сероваров разтвор, колоидна сяра през 8-14 дни, отвара от полски хвощ
Гъбни – чесън, лук, калиев перманганат,
Бактериални – чесън на прах
Мани – медни препарати, отвара от полски хвощ
Фондация Биоселена – bioselena.com
www.facebook.com
Адрес: гр. Карлово, ул. “Васил Караиванов“ 36
Тел.: 0335 920 38
Е-mail: headoffice@ bioselena.com
Текст и изображения:bioselena.com