КоГен Инженеринг

ЗА НАС

ScreenHunter_40654 May. 12 20.57След ратифицирането на Протокола от Киото през 1997 година, той се превърна в най-силният инструмент на човечеството в борбата му за овладяване на измененията в климата. Основната причина за изменението на климата е глобалното затопляне. Глобалното затопляне от своя страна е резултат от повишаване съдържанието на парникови газове в атмосферата и особено на въглеродния двуокис (CO2). Повишеното съдържание на CO2 е следствие от човешката дейност и интензивната индустриализация на планетата.
Протокола от Киото представя 3 гъвкави механизма, които подпомагат международния стремеж за намаляване на вредните емисии в атмосферата. Тези механизми са Съвместно Изпълнение (СИ), Чисто Развитие (ЧР), Европейска Търговска Схема (ЕТС). Към настоящия момент СИ е единственият механизъм, който се прилага в България.
СИ е механизъм, който подпомага страните, които са включени в Анекс I, към Протокола от Киото.

CoGen Engineering е сред първите компании в България предлагащи пълен набор от услуги свързани с изпълнение на проекти СИ и участието на предприятията с квоти в Европейската Търговска Схема от 2008година.
Това включва:

Консултации за характера, структурата и възможностите за реализация на проекти Съвместно Изпълнение на територията на България, страните от Анекс 1 и балканските страни участвуващи в механизма за Чисто Развитие ;
Разработване на цялостната документация и проектите, необходими за участието на
проект за СИ в търг за продажба на редукции от вредни емисии в програмите на
отделните правителства с които България има подписани меморандуми;
Взаимодействие с Българското правителство за осъществяване на всички необходими
законови процедури и одобрение на проектите;
Взаимодействие с организациите на правителствата, изкупуващи редуцирани емисии.
Това до този момент са правителствата на Австрия, Дания, Холандия и Швейцария.
Подкрепа на проектите в процесите на Валидиране,
Анализ и реализация на комплексни мониторингови системи за отчитане количеството на действително реализираните емисии на парникови газове във връзка с експлоатацията на проектите Съвместно Изпълнение и участието на предприятията получаващи квоти в Европейската Търговска Схема ( ETС ) от 2008 година.
Подготовка на ежегодните доклади за Верифициране и Сертифициране на количеството редуцирани емисии от парникови газове и подкрепа при тяхната защита пред Верифициращата организация;
Осигуряване на изгодни ценови условия при участие в търговете по проектите СИ, както и на купувачи свързани с ЕТС предлагащи такива.

ПРОЕКТИ

КоГен Инженеринг работи с всички по-големи световни производители и доставчици на ко-генерационни инсталации от турбинен и двигателен вид.
Като организация, която не е обвързана с конкретен производител и доставчик на оборудване КоГен Инженеринг има уникалния шанс да предлага на своите клиенти пълен набор от инженерингови услуги, като:
Предварително проучване свързано с анализ за възможностите и ефективността от внедряване на ко-генерационните инсталации. Предварителен избор на типа и експлоатационните характеристики на оборудването;
Изработване на технически задания за доставка на оборудването и организиране на търг за избор на доставчици;
Поддръжка при подготовката и подписването на договорите със съответните доставчици;
Подготовка на схемите за финансиране и съдействие за неговото осигуряване, включително и подготовка на проектите свързани с участие в търг за вредни емисии от парникови газове по Протокола от Киото;
Контрол при производството на оборудването и извършането на доставките;
Идейно и работно проектиране съгласно Българската нормативна уредба и съдействие при изваждане на всички необходими разрешения за реализация на проекта;
Строителство и монтаж на оборудването;
Участие в предварителните тестове и въвеждането в експлоатация /72-часова / проба;
Съдействие при поддържането на оборудването /инспекции, текущи и основни ремонти / в процеса на експлоатация.

През 2004 година КоГен Инженеринг взе участие в избора на доставчици за ко-генерационната инсталация с електрическа мощност 17.5 MWe в Биовет, Пещера представяйки алтернативна оферта за комплексно изграждане.
В съответствие с усреднената в годините подредена товарова диаграма за топлинните товари на предприятието, показана по-долу, ръководството на Биовет Пещера се спря в избора си на показаната в схемата ко-генерационна инсталация с газотурбинен модул на GE.

Реализацията на проекта е в последния си стадий, като есента на 2005 година се очаква да започне редовната експлоатация на ко-генерационната централа.
Информация за този проект може да бъде получена от ръководителя на проекта Г-н Иван Мичев – Технически Директор на Биовет, Пещера – тел. 0889302945, Email. i_michev@biovet.bg
През 2005 година КоГен Инженеринг започна участието си в реализацията на проект за изграждане на четири високоефективни ко-генерационни централи в предприятията на АКБ Форес ХАД – Завод за хартия и хартиени изделия Костенец ХХИ АД, Химически завод Полимери АД Девня, Топлофикация Казанлък АД и Топлофикация Ямбол АД.
Съобразно с топлинните нужди и вида на топлоносителя, за предприятята Костенец ХХИ и Полимери бяха избрани ко-генерации от газотурбиненн тип с ориентировъчна електрическа мощност от порядъка на 10- 12 MWe всяка, а за Топлофикация Казанлък и Топлофикация Ямбол три броя инсталации с газови двигатели и електрическа мощност от порядъка на 3-3.5 MWe.
Ко-генерациите за Костенец ХХИ и Полимери са от вида:

По всяка вероятност, с цел повишаване на гъвкавостта на работа, всяка газотурбинна инсталация ще се реализира с помоща на две по-малки, с мощност от порядъка на 5 -5.5 MWe.
Мощността на инсталациите с газови двигатели за Топлофикация Казанлък -2 модула всеки по 3 -3.5 MWe и за Топлофикация Ямбол един от 3 -3.5 MWe е подбрана в съответствие с очакваните летни топлинни товари показани в товаровите диаграми по-долу. През зимния период допълнително необходимата топлинна енергия се осигурява от три броя “pick-up” парни котли тип КМ-12 за Топлофикация Казанлък и два броя водогрейни котли КМ-12 за Топлофикация Ямбол.

За реализиращите се ко-генерации в Полимери Девня, Костенец ХХИ, Топлофикация Казанлък и Топлофикация Ямбол е предвидено централно управление и мониторинг на всички съоръжения учавствуващи в производството на електрическа и топлинна енергия за задоволяване на собствените нужди и за износ навън към електроразпределителната мрежа на НЕК и към топлоразпределителните мрежи на Казанлък и Ямбол. Това ги превръща в съвременни фабрики за производство на енергия.
На КоГен Инженеринг ООД е възложена консултанската задача за избор на доставчиците на ко- генерационните модули, както и на помощните системи, като- водоподготвителни инсталации, мониторингови системи, централни системи за управление.
Очаква се до края на месец Ноември 2005 година да бъдат подписани всички договори за доставка на оборудване.
От края на месец Октомври ще започне работното проектиране за всички ко-генерационни инсталации.
Предвидения срок за въвеждане в експлоатация на отделните централи е: – Топлофикация Казанлък и Топлофикация Ямбол – 15.10.2006 година, Костенец ХХИ и Полимери Девня- 01.01.2007година.
Информация за този проект може да бъде получена от ръководителя на проекта – Г-жа Юлия Циркова + 359 2 9692933, Email. akbfores@iterra.net .

КОНТАКТИ

КоГен Инженеринг – cogeneng-bg.com
Адрес: гр. София, ул. Стоян Заимов 14
Тел.: 02 963 22 23; 02 866 04 02
Моб.тел.: 0888 242 728
E-mail: cogen@ cogeneng-bg.com

Текст и изображения: cogeneng-bg.com

За автора