Община “Кричим”

ЗА НАС

krichimОбщина Кричим се намира в югозападната част на Област Пловдив в така наречената Северна родопска яка. Заема част от Пазарджишко-Пловдивското поле и е разположена в подножието на северните склонове на Родопите. Граничи с общините: Стамболийски, Перущица, “Родопи”, Девин и Брацигово. Заема обща площ около 50 хил. декара. На територията на общината освен град Кричим няма други населени места.

Град Кричим е разположен на около 20 км. югозападно от областния център град Пловдив. Градът е разположен върху площ от 54,9 хектара. Община Кричим по брой на населението, което живее на територията ѝ, е сред най-малките в Област Пловдив. По данни на Областното статистическо бюро към 31.12.2003 г. в общината са живели 8 698 души. При територия на общината от 54 895 дка площ средната гъстота на населението е 158,44 души/кв. км. Населението на град Кричим при преброяването на 01.02.2011 е 8 409 жители, което дава плътност от 153,18 души/кв. км.

Общината е разположена в прехода, където Пазарджишко-Пловдивското поле допира до северните склонове на Родопите. Това изцяло предопределя нейния релеф – хълмист с преход към склоновете на планината. Тя има благоприятно географско положение с отдавна формирани икономически и административни връзки със съседните общини Родопи, Стамболийски и Перущица и с областния център гр. Пловдив.

Исторически формирана, Община Кричим заема важно място във връзката Централни Родопи – вътрешност на страната. През нейна територия протича река Въча, която е оформила естествен пролом за изграждане на пътната артерия за родопския град Девин. Тази артерия свързва 3 области – Смолянска, Пловдивска и Пазарджишка.

800px-Krichim-Vatcha-river

ИКОНОМИКА

Икономиката в община Кричим е слабо развита. Промишлеността в Общината е представена от значителен брой микро-, малки и средни фирми. В близост до града са разположени язовир „Кричим“ и ВЕЦ „Кричим“.
Община Кричим има по-високо равнище на безработица в сравнение със средното равнище на безработица в страната към 21.12.2001 г., отчита се ръст 15,96 пункта. Общината няма изградена система за професионално обучение. В основни линии разчита на областния център Пловдив и другите съседни общини, където има създадени професионални училища.

СЕЛСКО СТОПАНСТВО
Селското стопанство в Община Кричим има важна роля за цялостното й развитие. Към момента в Общината се стопанисват 11 758 дка обработваема площ, от която: ниви- 7 872 дка и трайни насаждения – 3 886 дка. През 2005 година бяха създадени около 200 дка млади трайни насаждения , от които около 130 дка череши и около 70 дка ябълки.В Общината е развито и животновъдството : говеда -305 бр..Свинете са 110 бр.;овцете са 650 бр.Голям е броя на козите.На територията на Общината има само една кооперация – ВПК “Напредък”

Перспективите за развитието на селското стопанство са в сферата на:
– трайни насаждения -чрез създаване на нови масиви от овощни насаждения;
– засилване позициите на зеленчукопроизводството;
– развитие на пчеларството;

ИНФРАСТРУКТУРА

Техническата инфраструктура е един от най-важните елементи, които обуславят функционирането на Общината като единен механизъм. Основни елементи на техническата инфраструктура са:

Водоснабденост:
– водоснабдеността на населението на общината е 100 на сто;

Канализация:
– канализацията на обратните води – от предвидените 32 км. канализация са изградени 9138 м.;

Хидромелиоративни съоръжения:
– хидромелиоративните съоръжения – наличие на достатъчно водоизточници за развитие на поливно земеделие

Транспорт:
– сравнително добре изградена пътна мрежа, осиигуряваща транспортни връзки с близките общини и оттам за цялата страна. През територията на Община Кричим преминават пътищата:
– Стамболийски – Кричим – Девин
– Йоаким Груево – Перущица – Кричим
– Перущица – Кричим – Козарско – Пещера
За тях основно се грижи “Главно управление на пътищата”. Те са в сравнително добро състояние. Община Кричим поддържа ІV-то класния път “Устина – Кричим – Козарско” до границата с Община Брацигово. На територията на Община Кричим е развит главно автомобилния и по-малко железопътния транспорт. В този вид и структура транспортът удовлетворява потребностите на общинската икономика. Съществуващият железопътен транспорт не е особено натоварен, а и не се използва достатъчно. Перспективите пред жп гара “Въча” изцяло са свързани с бъдещото развитие на жп линията “Пловдив – Пещера”.

Депа за твърди битови отпадъци:
– на територията на Общината има изградено само едно сметище /депо/, където се извозват, събират и съхраняват битовите отпадъци. То се намира в местността “Сух дол” на около три килиметра в югозападна посока от града;

Енергийна система:
– През територията на Общината минават важни енергийни мрежи от националната електрическа система. Енергийната система на Общината е част от тази система и тя няма самостоятелно структурно звено. Обособеният експлоатационен район е пряко подчинен на “EVN България Електроразпределение – Пловдив”. Енергийната ефективност на голяма част от енергийните консуматори е ниска. Обществените сгради използват газьол и ел. енергия за отопление. В процес на реализация е изграждането на газопровод и газоснабдителна мрежа;

Комуникационни мрежи:
– далекосъобщенията на територията на общината се осъществяват от лицензирани оператори. Телефонните услуги се осъществяват от аналогова АТЦ, която е с остарели технически параметри. Проблем си остава качеството на телефонните връзки. Той ще се реши изцяло със замяната на аналоговата система с цифрова. Мрежата от пощенски услуги е сравнително добре развита. В град Кричим ТВ кабелен оператор “КТВ КРИЧИМ” ООД изгражда и поддържа обществената далекосъобщителна мрежа за радио и телевизионни сигнали. Той предоставя възможност за Интернет достъп. Интернет услуги се предоставят и от БТК ADSL, както и от други доставчици.

КУЛТУРА

Туристически характеристика
Туристически обекти:
– В периода април-юли 2005г. е реализиран проект “Екопътеката към манастирите “Св.Врач”” и “Св.Богородица”- продължава историята и духа на град Кричим. Целта на инициативата беше да се продължи откритата през август 2004 г. Асенева пътека в местността “Калето” със следния маршрут: Асеневият камък – манастир “Свети Врач” – южната граница на Поддържан резерват “Изгорялото гюне” – манастир “Света Богородица”;

Възможности за туризъм:
– Природните и културни дадености на територията на Община Кричим превръщат района привлекателен за алтернативен туризъм -екотуризъм, културен туризъм, селски, съчетаване на лов и риболов;

Културно-исторически забележителности
История:
– Културата като дейност в Общината се развива на основата на културно-историческото наследство и културните традиции, оставени от предните поколения и ново създаваните културно прояви. В историята на България, Кричим се споменава като средновековна крепост владяна от българите през различните времена. За кратко време е бил престолнина на средновековните владетели Иванко и Слав, в него е идвал румелийския император Хенрих. В землището на Общината има две останки от крепости, които са служили за охраняване на тесния пролом на река Въча при излаза й от Родопите;

Културно-исторически забележителности:
– За величието на Кричим, за будно население и силни хора със запазена вяра и традиция, говорят и двата манастира, основани и издигнати през Средновековието в долината на р.Въча при Кричим в подножието на родопския връх Клисура – “Св. Врач” и “Св. Богородица”.
– На левия бряг на река Въча на скалист хълм се намира голямото “Иванково кале”, а на десния бряг на реката се намира “Малкото градище” или “Драговец”. В близост до него се намира изключително ценният средновековен надпис изсечен с длето върху голяма овална скала /Асеневия камък/, наречен “Кричимския надпис”. Надписът е кратък. В новобългарски превод той гласи “На този камък седя цар Асен, когато превзе Кричим”. В близост до тези ценни исторически паметници се намира “Римския резервоар”.

КОНТАКТИ

Община “Кричим” – krichim.bg

Адрес: гр. Кричим, пл. “Обединение” № 3;
Тел.: 03145 22 50;
Факс: 03145 23 51;
Е-mail: kmet_krichim@ abv.bg;


Вижте по-голяма карта

Текст и изображнеия: krichim.bg

За автора