Община “Сатовча”

ЗА НАС

SATOVCHОбщина Сатовча е разположена в Югозападните Родопи и обхваща части от долината на река Места и от Югоизгочната част на Дъбрашкия дял.

Общата площ на територията на общината е 334 245 м2. Общият брой на населението е 17 269 души.
На изток граничи с община Доспат, на запад с община Гърмен, на север с община Велинград, а на юг с Република Гърция и част от община Хаджидимово.

В състава си включват 14 села- Боголин, Ваклиново, Вълкосел, Годешево, Долен, Жижево, Крибул, Кочан, Осина, Плетена, Сатовча, Слащен, Туховища и Фъргово.
Главен административен център на общината е с. Сатовча.

ИКОНОМИКА

ГОРСКО СТОПАНСТВО

По-голямата част от общината е заета от иглолистни и широколистни дървесни видове. Иглолистните са представени основно от бор, смърч и др., а широколистните – от бук, дъб и бреза. Горският фонд обхваща 187 983 дка.

Географското местоположение, надморската височина, климатът, растителността и други природни фактори създават условия за живот на почти всички видове дивеч, които се срещат в България. Най-разпространени в землището на община Сатовча са следните видове дивеч: заек, дива свиня, сърна, благороден елен, дива котка, лисица, белка, глухар, златка, лещарка, кафява мечка и др.

На територията на община Сатовча се намират следните защитени природни обекти:

  • Резерват КОНСКИ ДОЛ – намира се на североизток от село Плетена. Площта му е 32.5 хектара. Средната надморска височина е 1600 м. Той обхваща вековна смесена елово-смърчова-букова гора. Някои дървета са високи 54 метра. Резерватът не е проучен основно.
  • Резерват ТЕМНАТА ГОРА – има площ 32.6 хектара. В него се срещат вековни гори от ела, смърч и бук, характерни за Западните Родопи. Надморската височина е 1400-1600 м. Дърветата са на възраст над 180 години. Някои са с височина 50-60 метра. Резерватът също не е проучен основно.
  • Защитени дървета на територията на общината има само в с. Годешево. Там се намира чинар, който е на 400 години, висок е 25 метра и има обиколка 4.80 м. Обявен е за защитен обект през 1985 г.
  • Културно-исторически резерват Долен. Включва територията на с. Долен със 70 паметника от национално значение от епохата на Възраждането. Намира се на 9 км западно от с. Сатовча и на 26 км североизточно от гр. Гоце Делчев. Със статут на исторически и архитектурен резерват е от 1977 г.

ИНДУСТРИЯ

На територията на общината има 180 регистрирани фирми с различен предмет на дейност в следните области – хранително-вкусова, текстилна и обувна промишленост, селско стопанство, дърводобив и обработка на дървесина, производство на мебели, търговска дейност и др. Предприятия за приватизация на територията на общината няма. Съществуват много парцели и обекти общинска собственост, подходящи за инвестиции.

ТУРИЗЪМ

Музейна сбирка “Мост между миналото и бъдещето”

Най-голям принос за създаването на тази сбирка имат хората от Сатовча. По идея и с вдъхновението на местния краевед и преподавател по история от гимназията в Сатовча Кирил Караколев, много хора разказаха и показаха всичко, което знаят и имат за историята и културата на своя край и много от тях дариха експонати.
Студенти по туризъм от Софийския университет “Св. Климент Охридски” събраха и обработиха материалите, за да бъдат те достъпни сега за жителите и посетителите на Сатовча.
Музейната сбирка представя няколко теми, които ще са интересни за посетителите и ще дадат повече знания и гордост за хората от този край на България.

ПРОЕКТИ
  • Изградени са две нови детски градини в селата Вълкосел и Ваклиново и се извърши цялостен ремонт /обновяване и оборудване/ на други 6 детски градини в общината. Въпреки кризата, Общинска администрация – Сатовча изгради двете нови сгради от собствения си общински бюджет.

По-значими общински проекти, финансирани от различни програми.

  • По Програма „ФАР”, трансгранично сътрудничество България – Македония, община Сатовча, в партньорство с община Зръновци/ Македония, изгради музейна сбирка в общинския център село Сатовча. Музеят е с етнокултурни и исторически експозиции, зала за изложби и експонации, конферентна зала и туристически информационен център.
  • По проект „Трансгранична школа за традиционен фолклор и етнография – мост между легендата и реалността в Европа”, финансиран по ОП „Европейско териториално сътрудничество Гърция – България 2007 – 2013” се изгражда трансгранична школа в село Плетена и се оборудва фолклорно училище в община Като Неврокопи, Гърция – партньор в проекта. Целта на проекта е запазване на специфичните културни традиции и фолклорно наследство, оптимизиране на възможностите за устойчиво социално-икономическо развитие в трансграничния регион.
  • Предстои да бъде създадено социално предприятие за озеленяване и благоустройство на територията на община Сатовча в с. Годешево по проект „Нови възможности”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013 година. Специфични цели на проекта са: подкрепа на инициативи, насочени към справяне с местни проблеми, произтичащи от бедността и социалната изолация на хората от община Сатовча; създаване на нов успешен модел на социално предприятие на територията на общината и разкриване на защитени работни места за лица от уязвими групи, които срещат трудности при намиране на работа.

Други големи постижения или прояви на общината, които не се вместват в посочените рубрики.

  • За втора поредна година община Сатовча организира благотворителна кампания през месец декември за децата сираци, на които им предстои завършване на средното образование. В края на месеца се провежда и благотворителен бал в общината, на който се финализира кампанията по събиране на финансови средства. През 2010 година предоставената помощ на абитуриентите сираци от общината възлизаше на 12 555 лв., а в навечерието на 2012-та година предоставената помощ беше на стойност 15 390 лв. Благородната инициатива се радва на финансовата и морална подкрепа на цялата общественост в общината, а събраните суми се разпределят както между абитуриентите, така и между деца сираци в по-долни класове и между деца с увреждания под 18-годишна възраст.
  • За първи път се организира общински празник на детските градини на 15 май 2012 година, посветен на 130-годишнината от първата детска градина в България – „Детинска мъдрост” – гр. Свищов. Празникът се проведе в общинския център в село Сатовча, стана повод за добра и незабравима среща на детските градини от населените места в общината, което мотивира Общинска администрация – Сатовча всяка година на тази дата – Международният ден на семейството, да провежда общински празник на детските градини.
  • Община Сатовча вписа в календара си уникалния празник на чешмата. Ден на чешмата се провежда за първи път тази година. Община Сатовча се мотивира от многобройните чешми на своята територия /над 500/ и от желанието да се съхрани традицията на добрите взаимоотношения, водните богатства и създаване на условия за отдих сред природата. Чешмите са строени в любяща памет на близък човек или просто за спомен, в знак на привързаност към семейството и природата. Денят на чешмата се провежда първата събота на месец юли, тази година се проведе на 7 юли.
  • Втората събота и неделя на месец юли община Сатовча провежда традиционен събор за населението на общината. Тази година мероприятието се проведе за 9-та поредна година. Събитието протича с участие на местните самодейци и гост-изпълнители, провежда се и състезание по борба, свободен стил.
  • По инициатива на кмета на община Сатовча д-р Арбен Мименове се отслужи молебен за Стилиян Петров пред рядка икона с изображението на Свети Стилиян. Молитвата бе отслужена в църквата „Света Неделя” в село Сатовча на 16 юни – три месеца след диагнозата и 20 дни преди 33-ия му рожден ден. Първите данни за построяването на църквата датират от далечната 1844 година, а иконата, пред която протече молитвата, е една от трите икони, които се намират в България. В построяването на храма са взели участие всички жители, именно затова храмът е символ на вяра и толерантност. Съпричастни към молитвите на близките на Стилиян Петров и към подкрепата, която той получи в международен мащаб, сатовчани организираха молебен за здравето на българския футболист.

Може би една от най-успешната инициатива на общината е учредяването на Общински фонд „С един лев в помощ на болните деца от община Сатовча”. Създаден е през 2006 година. Основната му цел е финансово да подпомага българските граждани от община Сатовча до 18 години, нуждаещи се от лечебни процедури в страната и чужбина, като бюджетът на фонда се сформира предимно от дарения. Председател на фонда е д-р Арбен Мименов – кмет на община Сатовча. Банкова сметка:

КОНТАКТИ

Община “Сатовча” – satovcha.bg

Адрес: гр. Сатовча, ул. “Тодор Шопов” №37
Тел.: 07541 21 16
Факс: 07541 20 95
E-mail: satovchabl@ abv.bg

Текст и изображения: satovcha.bg

За автора