Община Стражица
Община Стражица се стреми към бъдеще, в което природните богатства и сътвореното от нейните жители да бъдат използвани по най-разумен и ефективен начин за осигуряване на хармонично развитие, поминък и просперитет на всеки; общината да бъде привлекателно място за живот и личностна реализация, роден дом за всички.
Община Стражица е разположена в североизточната част на област Велико Търново. Заема части от Предбалкана и Дунавската хълмиста равнина. Има разнообразен релеф. Характерен облик на релефа придават множество възвишения в посока изток-запад. Надморската височина варира от 40 до 420 м.
Климатът е умерено – континентален, характеризиращ се най-общо с горещо лято със засушавания, прохладна и рано настъпваща пролет. Зимният период е с минимални валежи и незадържаща се дълго снежна покривка – средна продължителност 48 дни. Характерни са есенни и пролетни мразове. Климатичните условия са подходящи за отглеждане на повечето от разпространените в България селскостопански култури.
Водните течения и водните площи, с площ 7 499 дка, заемат 1,43% от общата територия на общината. Водните ресурси представляват поречия на реките Стара река, Лефеджа, Голяма река, Казълдере и Шипа, както и 30 микроязовира, най-големият от които, Казълдере, е с обем 8 млн куб.м. Общината ги отдава на концесия.
Почвите са представени основно от различните видове черноземи, алувиално – ливадните, алувиално-делувиалните, тъмно-сиви, сиви и светло-сиви горски почви. Природните дадености в общината /хълмистият характер на територията на общината, наличието на гори, реки, потоци и красиви местности/ са благоприятни за развитие на туризъм – риболовен, пешеходен, ловен, екологичен и други.
Селата от полупланинския район – Водно, Теменуга, Кавлак, Железарци, Любенци, Ново Градище и Мирово, са особено подходящи за развитие на селски туризъм. В повечето от тях обаче липсват съвременни санитарни възли и канализация. Интерес към развитие на селски туризъм проявяват и повечето от останалите села.
Община Стражица има относително висока степен на изграденост на елементите на техническата инфраструктура. Всички селища са водоснабдени, електрифицирани, гъстотата на пътната мрежа е значително по-висока от средната за страната. През територията на общината преминават много важни комуникации с регионално и национално значение.
С национално значение са пътищата от националната сухопътна мрежа:
– Велико Търново-Кесарево-Омуртаг /за Варна/;
– Горна Оряховица-Камен-Попово;
– Стажица-Лозен-Полски Тръмбеш;
– Стражица-НовоГрадища-Омуртаг.
С национално значение е и ЖП линията София-Горна Оряховица-Варна, която преминава през три населени места: спирка с. Кесарево, гара Стражица и спирка с. Асеново. Тази отсечка е изградена през 1887-1890 година, а открита за експлоатация през 1900 година.
Междуселищните връзки в общината се осъществяват чрез автомобилния транспорт. Изградени 546 улици и пътища от ІІ-ри до ІV-ти клас. През 10 от всичките 22 населени места минават пътища ІІІ-ти клас, през 14- ІV-ти клас.
Селско стопанство:
Общината има вековни традиции в селското стопанство. Към момента най-развито е “растениевъдството” и в частност “зърнопроизводството”, наблюдава се сериозно намаляване на традиционните за региона подотрасли “лозарство”, “овощарство” и “зеленчукопроизводство”. По-слабо е развито “животновъдството”, като се наблюдава тенденция към непрекъснато намаляване на броя на животните. Преди началото на прехода към пазарна икономика най-голям е бил броят на заетите лица в селското стопанство, но сега наетите в сектора са едва 3.16 от общо заетите в общината.
В настоящият момент селскостопанското производство се осъществява от около 30 кооперации, сдружения и фирми и голям брой дребни частни земеделски производители. Стопанисват около 185 хил.дка, от които обработват 145 хил.дка. По структура на културите преобладаващ е делът на пшеница 73381.92 дка, слънчоглед 31179.70 дка, ечемик – 13336.98 дка, в по-малка степен е застъпено отглеждането на овес, царевица, люцерна, лозята са 1655 дка, 4061 дка са мери и пасища и 1202 дка са овощни градини. В кооперациите животновъдството вече не е приоритетно. На територията на общината в частни земеделски стопанства се отглеждат 2419 говеда, 9805 овце, 5390 кози, 7030 свине, 30000 птици. Пчеларството е традиционен поминък в общината. Към момента пчелните семейства са 2792.
През 80-те години на територията на общината интензивно се отглеждаха етерично – маслени култури. Отглеждането им бе прекратено. Климатичните условия са благоприятни за отглеждането им и в общинската стратегия е предвидено възраждане на това производство.
Околната среда в община Стражица по отношение на отделните компоненти е с параметри в допустимите граници. Не се наблюдават “взривове” на замърсявания и огнища на екологични инвазии. Състоянието и позволява производството на екологично чиста селскостопанска продукция и развитие на екотуризъм.
Горският фонд на общината е 146308 дка. Преобладават широколистните гори. На община Стражица са признати за възстановяване 18186.9 дка гори, но повече от година чакаме за въвод във владение.
Промишленост:
Индустрията на общината е базирана на дейността на около 20 малки и 3 големи предприятия. Успешно работят “Корадо-България” АД гр. Стражица за производство на панелни радиатори и отоплителни уреди, “Велпа-91″ АД гр. Стражица произвеждаща велпапе и опаковки, “Метални конструкции” АД за изработка на метални конструкции, приложими в областта на енергетиката, “Зорница” ЕООД с. Кесарево за преработка на птиче месо, птицекланница “Пименс” ООД. В последните години са създадени нови малки частни предприятия – мелници, хлебопекарни и други. Мелница “АГИС” ООД произвежда брашно, което се предлага в разфасовки по желание на клиента. Разполага с разтоварище и силози за съхранение на пшеница. Фирма ЕТ “Стефан Стефанов – 92″ произвежда слънчеви инсталации за топла вода, метални изделия по поръчка, котлета за локално парно отопление, газови бутилки за автомобилни уредби и др. Цех за обработка на гъби на фирма “Интерсервиз Узунов” работи по европейски стандарти.
Заетите в индустрията в общината са 34.68 % от общия брой.
Във връзка с традиционните за региона в миналото “овощарство” и “зеленчукопроизводство” в региона бе развита преработвателната промишленост. Съществуваха 3 такива предприятия, които вече не функционират.
Горският фонд предоставя възможности за дърводобив и преработване, възраждане на традиционните за района бъчварство и дърводелство, гъбарство и билкарство.
Инвеститори:
Към момента инвеститорският интерес е слаб. Община Стражица все още е в периферията на активно протичащите в областния център икономически и обществени интереси. До това е довел недостигът на качествена информация за различните възможности както за външно така и за национално финансиране по различни програми и мерки на Националния план за развитие, предприсъединителните и присъединителните фондове на Европейския съюз.
Селата от полупланинския район – Водно, Теменуга, Кавлак, Железарци, Любенци, Ново Градище и Мирово, са особено подходящи за развитие на селски туризъм. В повечето от тях обаче липсват съвременни санитарни възли и канализация. Интерес към развитие на селски туризъм проявяват и повечето от останалите села.
Съществуващата база за туризъм е ограничена. В местността “Тасладжа” има почивна база за ученически отдих и туризъм собственост на Министерството на образованието и науката с капацитет 150 легла. Фирма “Велпа-91″ – АД има изградена база за отдих между Стражица и с. Мирово, с малък капацитет, но сред красива местност, с кухня и микроязовир. В град Стражица има малък частен хотел с капацитет 20 легла и заведение за хранене, който обаче към момента не функционира. В центъра на града е започнато изграждането на хотел-ресторант, собственост на общината.
Общината разполага с Картинна галерия в гр. Стражица със 7 изложбени зали. Сградата обаче не е конструктивно укрепена и възстановявана след земетресението през м. декември 1986 година. Галерията разполага с богат фонд – 546 живописни творби, 93 скулптури, 240 графики, 28 творби от приложния раздел. Сред особено ценените експонати са творбите на Илия Петров, Никола Манов, Владимир Димитров – Майстора, Димитър Казаков, Йоан Левиев, Михалис Гарудис, Васил Стоилов, Енчо Пиронков, Катя Гецова. От 1974 до 1985 година се е провеждал Международен пленер по живопис.
Сега част от творбите са разположени в изложбена зала, където е уредена и музейна сбирка. В града има и частна музейна сбирка на краеведа Хараламби Проданов, проследяваща развитието на Стражица от времето на траките до наши дни.
Стоматологичните практики са 12, позиционирани в 5 селища: 6 в гр. Стражица, 3 в с. Камен и по 1 в селата Сушица, Кесарево и Царски извор.
Обучението в професионалните гимназии се извършва по следните специалности: автотранспортна техника, пътно-строителна техника, технология на облеклото.
В СОУ “Ангел Каралийчев” се извършва прием в профилирани паралелки по профил технологичен и хуманитарен.
З А П О В Е Д № 141/ 28.01.2014г. за утвърждаване на формули за разпределение на средствата.
Училищата прилагат системата на делегиран бюджет. Повече информация може да видите тук.
В общината функционират 4 детски градини, в това число 2 Обединени детски заведения.
В общината функционират 4 целодневни детски градини;ЦДГ “Гинка Маркова” с. Камен, ЦДГ “Калинка” с. Кесарево, ОДЗ “Ангел Каралийчев”. гр. Стражица, ОДЗ “Сава Цонев” гр. Стражица – всяка с по 2 филиала към тях.
В общината функционира Домашен социален патронаж, с капацитет 100 абоната. Обслужва абонати от Стражица има и филиал в с. Горски Сеновец.
Детската кухня функционира от 01.09.2004г. и обслужва само град Стражица.
От 1999 г. в гр. Стражица функционира Дом за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителска грижа. В дома живеят и се възпитават 71 деца от 1 до 12 клас. Децата учат в местните СОУ и Професионална гимназия.
В село Горски Сеновец от 1981г. работи Дом за деца с умствена изостаналост /ДДУИ/. В момента в него се полагат грижи за 45 деца, като капацитета му е 45. Направен е основен ремонт на І етаж и ІІ етаж. Създаден е салон за лечебна физкултура и физиотерапия. В дома работят 39 човека персонал, разполагат със зъболекар, рехабилитатор и медицински сестри, специалисти за приложни изкуства, готвварство и цветарство.
В с. Г. Сеновец функционира Дневен център за деца и младежи с увреждания с капацитет 20 места. В центъра работят 9 специалиста, които предлагат психологическа, педагогическа и медицинска рехабилитация.
От 1 октомври 2008 г. функционира Защитено жилище за възрастни хора с физически увреждания с капацитет до 10 места. В него работят 5 човека щатен персонал, като има рехабилитатор, медицинска сестра и социален работник.
Община Стражица – strazhitsa.com
Адрес: гр. Стражица, ул. “Дончо Узунов” №5
Тел.: 06161 43 43
Факс: 06161 25 68
E-mail: support@ strazhitsa.com; bstr@ abv.bg
Текст и изображения: strazhitsa.com