Община Ловеч
Ловеч е един от най – старите градове в България. Територията и околностите му са били обитавани още в дълбока древност. В ловешките пещери Табашка и Васил Левски са открити останки от старокаменната, новокаменната, бронзовата и желязната епоха. Налице са и много свидетелства за живота на първите жители на Ловеч – траките, през ІV–ІІІ век пр.н.е.
През първите 22 години на свободна България е окръжен център на Ловешка, Троянска и Тетевенска околия. През периода от 1901 г. до 1959 г. е околийски център, след което става окръжен град. От 1987 г. е областен център.
Община Ловеч заема 946 кв. км площ в североизточната част на Ловешка област. Тя обхваща 22.89% от територията на областта и е на първо място по големина в сравнение с другите седем общини. Има 35 населени места, от които 34 села и град Ловеч. В Ловешката община живеят 60 632 граждани с постоянен адрес и 56 973 с настоящ адрес. От тях в град Ловеч с постоянен адрес са 48 264 и с настоящ адрес 41840.
В административно отношение граничи на север с Плевенска и Пордимска община, на североизток – с Летнишка, на изток – със Севлиевска, на юг – с Троянска, и на запад – с Угърчинска община.
Град Ловеч е на границата между Дунавската равнина и северните предпланини на Стара планина и заема речните тераси на река Осъм. На изток е ограден от плато, високо 250 м, с почти отвесен склон към Източната производствена зона.
Билото и склоновете на платото се заемат от лесопарк Стратеш, югозападната му част е известна под името “Вароша”, по чиито стръмни склонове е разположен едноименният архитектурно-исторически резерват, сгушен между хълмовете Хисаря и Баш бунар. Това е най-красивата и живописна част на града.
На територията на община Ловеч има 15 здравни кабинета в общинските и професионални училища и 7 в целодневните детски градини.
В училищните здравни кабинети работят общо 15 медицински специалисти , от които 1 лекар, 11 мед. фелдшера и 3 мед. сестри. Медицинското обслужване в детските градини се извършва от 6 медицински сестри.
Медицинските специалисти от здравните кабинети на детските и учебни заведения осъществяват следните дейности:
Профилактика и промоция на здравето;
Оказване на спешна помощ при инциденти;
Организиране и провеждане на програми за здравно образование;
Участие в регионални и национални здравни програми и проекти;
наблюдение на физическото развитие и определяне физическата способност на децата и учениците;
Участие в подготовката , подбора и провеждането на различни форми на отдих, туризъм и обучение;
Организиране и провеждане на профилактични и противоепидемични дейности за предотвратяване възникването и ограничаване разпространението на заразните и паразитните заболявания;
Регистриране здравното състояние на децата и учениците в здравно-профилактични карти и изготвяне на анализ, въз основа на данните получени от личния лекар. За тази цел работещите в здравните кабинети поддържат постоянна връзка с личните лекари и имат актуална информация за здравословното състояние на подрастващите и проведените имунизации.
Една от основните задачи на медицинския персонал е провеждането на здравно образование, с оглед предоставяне на знания и формиране на убеждения, умения и нагласи за активно отношение към здравето и избор на здравословен начин на живот на децата и учениците.
Медицинските специалисти имат и ангажимента да проследяват и контролират факторите на средата, в която се отглеждат и възпитават децата и се обучават учениците, учебния режим, храненето, спортната дейност При разработването и осъществяването на здравно-образователните програми в училище, работата на медицинските специалисти е в помощ и пряко свързана с работата на педагогическият съветник , учителите по биология , както и със експертите от Регионална здравна инспекция – Ловеч.
Драматичният театър е открит на 1 август 1965 г. Спектаклите му са познати на всички любители на театралното изкуство от Ловешка област. Гастролите в страната са посрещани с интерес не само от публиката, но и от взискателната театрална критика на национални прегледи и празници.
Работи с утвърдени имена в режисурата – Юлия Огнянова, Вили Цанков, Иван Добчев, Николай Поляков, Бина Харалампиева, Иван Станев, Бойко Богданов. Ловешкият театър е начало на творческия път на актьорите Иван Петрушинов, Жорета Николова, Христо Гърбов. Носител е на национални награди, сред които наградата “Константин Кисимов” за 1994 г. Салонът е с 460 места.
Балет Ралица
Балет „Ралица” съществува вече 20 години. Изявите на балета са многобройни, по най-различни поводи: национални и местни празници, празници на училища и организации, както и самостоятелни концерти за Коледа и Великден. Годишните концерт – спектакли, с които балетът закрива творческия сезон всяка година са традиция. Редовно участва в Прегледа на художествените самодейни колективи на Българската армия.
През 2006 г. формацията взе участие в два международни фестивала в Скопие – Сърбия и в Неос Мармарас – Гърция. През същата година художественият ръководител на балет „Ралица” – Боряна Филипова, е удостоена с ежегодната персонална награда „Ловешки меч” за постижения в раздел „Танцово изкуство”.
Общинско радио Ловеч
Община Ловеч осъществява дейност като обществен радиооператор въз основа на издадено удостоверение от Съвета за електронни медии (СЕМ) за създаване на радиопрограма с наименование „Общинско радио Ловеч”.
Общинско радио излъчва едночасово информационно-музикално предаване по кабелната радиомрежа
– всеки делничен ден от 14.05 ч.
І. ДЕТСКИ ГРАДИНИ
На територията на Община Ловеч функционират 7целодневни детски градини и две обединени детски заведения. Осем от детските градини са разположени на територията на града – ОДЗ „Слънце”, ЦДГ „Радост” , ЦДГ „Мария Сиркова”, ЦДГ „Първи юни”, ЦДГ „Детелина”, ЦДГ „Снежанка” ЦДГ „Зора” , ЦДГ „Люляче” със седалище в кв. Гозница и групи в селата Лисец и Славяни. ОДЗ “Кокиче” е със седалище в с. Дойренци и групи в селата Александрово и Йоглав.
В детските градини за учебната 2012/2013 г. са записани 1311 деца.
ІІ. ОБЩИНСКИ УЧИЛИЩА
На територията на общината функционират 11 общински училища, от които:
2 профилирани гимназии – Гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф І” и Природо-математическа гимназия;
4 средни общообразователни училища – СОУ „Климент Охридски” – Ловеч, СОУ „Тодор Кирков” – Ловеч, СОУ „Панайот Пипков”- Ловеч и СОУ „Кирил и Методий” – Александрово
5 основни училища – ОУ „Професор Димитър Димов” – Ловеч, ОУ „Кирил и Методий” – Ловеч, ОУ „Христо Никифоров” – Ловеч, ОУ „Васил Левски” – Ловеч и ОУ „Васил Левски” село Малиново.
В общинските училища за учебната 2011/2012 година се обучават 4642 деца и ученици в 209 подготвителни групи и паралелки.
ІІІ. ОБЩИНСКИ ОБСЛУЖВАЩИ ЗВЕНА
На територията на общината работят и две обслужващи звена: Ученическо общежитие и Общински детски комплекс.
ІV. ДЪРЖАВНИ УЧИЛИЩА
ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ
На територията на община Ловеч има четири професионални гимназии:
– ПГМЕТ / Професионална гимназия по механо и електротехника/
– ПГИТУ / Професионална гимназия по икономика, търговия и услуги/
– ПГВМ „ Професор Д-р Димитър Димов” / Професионална гимназия по ветеринарна медицина/
– ПГКОХТ „Марийка и Маринчо Караконови” / Професионална гимназия по кожарство, облекло и химични технологии”
СПЕЦИАЛНИ УЧИЛИЩА
Помощно училище „Васил Левски” – за деца с увреждания
ВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ
Технически колеж – Ловеч
РЕСУРСЕН ЦЕНТЪР ЛОВЕЧ
Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности /РЦПИОВДУСОП/
“Защитеното жилище” за младежи с умствени и физически увреждания е изградено по НП ” Красива България”.
Намира се в центъра на гр. Ловеч и е в непосредствена близост до административните, културни и обществени сгради. Осигурена е достъпна архитектурна среда.
Целевата група включва пълнолетни младежи – момичета и момчета, с лека и средна степен на умствена изостаналост и физически увреждания, настанени в специализирани институции, с възможност да бъдат изведени или такива в тежък социален риск, нуждаещи се от семейна подкрепа в общността. Капацитетът на “Защитеното жилище” е 6 места.
Услугите, предоставяни в “Защитеното жилище” отговарят на критериите и стандартите, предвидени в Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане: за местоположение и материална база, за хранене, здравни грижи, търсене на работа и подкрепа при трудова заетост образователни услуги и информация, организация на свободното време и личните контакти.
Персоналът е квалифициран и се състои от социален работник, медицинска сестра и възпитател.
Услугите са основани на социална работа, при прилагане на индивидуален подход и са съобразени с конкретните потребности на всяко настанено лице.
Потребителите на социалната услуга “Защитено жилище” заплащат такса в размер до 50% от доходите си, съгласно тарифата за таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет.
Община Ловеч – lovech.bg
Адрес: Ловеч, ул. Търговска №22
Тел.: 068 601 260; 068 688 212
E-mail: obshtina@ lovech.bg
Текст и изображения: lovech.bg